Článek
Když je vedro a ochlazení není na obzoru, je nutné se podle toho zařídit. Rozžhavený byt, kde se nehne vzduch, vám kvalitní noční odpočinek umožní jen těžko. Po pár mizerných nocích budete jako mátohy. Přitom proti nedostatku odpočinku v horku se bojovat dá, a to na mnoha frontách: stačí jen trochu přemýšlet a nemusíte hned kupovat klimatizaci, která vás napřed bude stát peníze v obchodě a potom na účtech za elektřinu. Zapojte hlavu!
Spánek je základ
Chcete se dobře vyspat? Pak si raději před ulehnutím odpusťte studenou sprchu. Ta vás jen probere a rozproudí vám krev – a tím se tělo opět zahřívá. Daleko lepší službu vám udělá vlažná voda.
Někomu je v horku příjemné spát jen tak na Adama. Většina z nás ale volí různá letní pyžama a noční košile. Oblíbené saténové a krajkové modely nechte v prádelníku, až se zase trochu ochladí. V letním parnu bývá nejlepší prádlo z čisté bavlny, lnu, bambusu nebo různých funkčních materiálů. Ty už dávno nepatří jen do posilovny, ale oceníte je všude tam, kde potřebujete zůstat v suchu a v pohodě – tedy i v posteli.
Přejete si v létě svěží a zdravý spánek? Inovativní česká značka Treat Wear nabízí například košilku Hydrate Light Ramínka, která je lehoučká, dýchá, příjemně chladí, a navíc udržuje pokožku zdravě hydratovanou. Cena 990 KčFoto: Treat Wear
Nepouštějte vedro do bytu
Nejlepší horko je to, které si udržíte v patřičné vzdálenosti. Takže jestli jen trochu můžete, pořiďte si nějaký stínicí prvek: na okna předokenní rolety, na balkon slunečník, na terasu markýzu nebo sluneční plachtu. Poměrně slušný výběr najdete v každém hobbymarketu. Když se vám podaří byt odstínit, hned sundáte několik stupňů z teploměru.
Ať se vzduch hýbe
Není nic horšího než dusno, které se ani nepohne. Máte všechna okna obrácená jen na jednu stranu? Pak můžete mít problém byt vyvětrat a neocenitelným pomocníkem se v takovou chvíli stává větrák. Můžete si zvolit takový, jaký se vám nejvíc líbí, a když pod něj postavíte třeba hrnec se studenou vodou anebo kostkami ledu, poslouží hned jako menší klimatizace.
Jez do polosyta…
Zřejmě jen málokomu by se ve vedru chtělo stát u plotny a vyvářet. Ani jíst byste neměli nic těžkého. Jako večeře jsou ideální lehké těstoviny, studené polévky, saláty – když do nich přidáte třeba tuňáka nebo sýr, zasytí vás a tělo se přitom nezapotí při trávení.
Stejně tak byste měli v parných dnech zapomenout na alkohol. Roztahuje cévy, zatěžuje tělo, a navíc se po něm vyspíte ještě hůř než za střízliva. Co tedy pít? Minerálky, abyste doplnili vypocené kationty a anionty. Ředěné džusy a mošty, když už vám nechutná obyčejná voda. Nebo se inspirujte v Africe a pijte vlažné či studené čaje, třeba ibiškový nebo mátový.
Nespoléhejte ani na oblíbené ledové nápoje. Když si šokově ochladíte žaludek, tělo se s tím bude muset vyrovnat – a přitom se zase ohřeje.
A jak s nočními vedry bojujete vy?