Článek
Na zdravé dásně se často zapomíná, přitom jsou stejně důležité jako zdravé zuby. Ovlivňují nejen krásu úsměvu, ale i zubní citlivost – zakrývají totiž na podněty velice choulostivé krčky. Jak zdravé dásně poznáte? Jsou pevné, nekrvácejí a k zubům těsně přiléhají. Díky tomu chrup drží pevně na svém místě a nemá tendenci vypadávat. Ovšem krásným úsměvem to ani zdaleka nekončí. Klinický výzkum ukázal, že lidé s těžkou formou onemocnění dásní mohou být snadněji postiženi kardiovaskulárním onemocněním či diabetem.
Nepřítel číslo jedna: plak
Největším nepřítelem zdravých dásní je zubní plak, protože se v něm hromadí bakterie způsobující zánět. Ideální je samozřejmě prevence, což v praxi znamená odstraňovat plak pečlivě, pravidelně a nejen ze zubů, ale i z mezizubních prostor.
„Zuby je třeba pravidelně čistit i v místech, na která je kartáček krátký. Na to můžete použít klasickou zubní nit a mezizubní kartáčky – jejich správné použití však vyžaduje trochu zručnosti. Obojí však můžete lehce nahradit moderním přístrojem určeným speciálně právě na čištění mezizubních prostor. Směsí vzduchu a mikrokapiček vody rozrušuje a odstraňuje zubní plak podél linie dásní a z mezizubních prostor a během pouhých šedesáti vteřin tak poskytne zubům i dásním potřebnou péči,“ vysvětluje Jiří Poláček ze společnosti Philips. Zapomínat byste neměli ani na antibakteriální ústní vody.
Čistit jen zuby nestačí
Kdo si čistí jen chrup a mezizubní prostory zanedbává, tomu hrozí zánět dásní neboli gingivitida. Neodstraněný plak se akumuluje mezi zuby a podél dásní a zanícené sliznice začnou brzy krvácet. Následkem zánětu dásní je nejen zápach z úst, ale i viklání zubů, jejich vypadávání či nutnost vytržení. Máte o svých schopnostech dobře odstraňovat plak určité pochybnosti? Pak se vám vyplatí navštívit zubní hygienu. Odborník nahromaděný plak i zubní kámen profesionálně odstraní a naučí vás, jak o zuby i dásně pečovat.
„U drtivé většiny pacientů, kteří ke mně přijdou na dentální hygienu poprvé, zjišťuji zánět dásní v různém rozsahu závažnosti. Často si sám pacient neuvědomí, kde dělá chybu a kde se zánět vzal – vždyť si čistí zuby dvakrát denně! Pacienti si dásně vůbec nečistí, obvykle si myslí, že to není potřeba, nebo dokonce, že kartáček dásním škodí, protože pak krvácejí – to je u zánětu běžný a varovný jev,“ popisuje častou situaci dentální hygienistka Jana Křepelková.
„Nejdůležitější částí dentální hygieny není profesionální čištění zubů, ale důkladný nácvik domácí péče. Pacienty nabádám k jemnému čištění a ‚masírování‘ dásní a vybereme pomůcky. Z těch tradičních je to měkký manuální kartáček a mezizubní kartáčky – ty se musejí používat denně! V poslední době doporučuji i moderní elektrické pomůcky, které výrazně usnadňují péči nejen o zuby, ale i o opomíjené dásně,“ dodává hygienistka.
Ústní sprchy: do nejmenších záhybů
Mocné jsou i byliny
Jste zastánci přírodních produktů? Pak můžete v boji proti zubnímu plaku a zánětům dásní využít čisticí a protizánětlivou sílu bylin. Některé látky v nich obsažené mohou pomoci i při velké citlivosti zubních krčků a při akutních zánětech. Výplachy studeným odvarem ze šalvěje působí silně antibakteriálně a protizánětlivě – bylinka má dezinfekční a mírně svíravé účinky, které výborně působí při krvácení dásní.
Od zánětu a bolesti vám pomůže i heřmánek, ale ten oceníte spíše při akutních stavech, kdy se vám zanítí dáseň nebo vás pobolívá zub, k prevenci se nehodí. Heřmánek nevařte, jen spařte a následně nechte asi patnáct minut louhovat. Používejte ho bezprostředně po přípravě – tedy vlažný, kdy je koncentrace účinných látek nejvyšší.
Od akutní bolesti vám může pomoci také žvýkání hřebíčku. Nikdy však nezapomínejte, že u dásní jsou byliny vždy jen podpůrné – základem jakékoliv léčby i prevence je nekompromisní odstraňování plaku na zubech, dásních i v mezizubních prostorech, třeba ve spolupráci se zubní nití!
Zubní nitě: vždy po ruce
Máte potíže s dásněmi?