Článek
Kůže, kterou chcete v létě dát v šortkách a tílkách na odiv, je jemná, sametově hebká a barevně sjednocená. Zkrátka úplně jiná, než je takzvaná kuřecí kůže neboli kůže postižená folikulární keratózou. V České republice touto kožní poruchou trpí asi 35 procent populace, přičemž většina lidí ji vnímá jako nehezký, ovšem nikterak vážný a hlavně neřešitelný problém. První dva body platí, třetí ne. Krupička se totiž léčit dá. Jak na to?
Co je to folikulární keratóza
Jedná se o zcela neškodnou, zato nevzhlednou poruchu, která se projevuje drobnými světlými nebo červenými hrbolky na pokožce. Nejčastěji se vyskytují na pažích, stehnech, hýždích a zádech, někdy se objevují i na obličeji. Někomu se projeví v dětství a během puberty se ztratí, jiný se s krupičkou setká v pubertě a přetrvá u něj až do dospělosti. Existují i tací, a není jich málo, kteří mají na některé části těla „kuřecí pupínky“ celý život.
Příčiny krupičky na kůži
Stavební bílkovina keratin je pro zdraví kůže velmi důležitá: chrání před škodlivými látkami i infekcemi. Ovšem pokud se ve větším množství nahromadí v ústí kořínků chloupků, póry zpravidla ucpe a na kůži tak vzniknou vyvýšené pupínky velké asi jako zrnko soli. Výsledkem je pak pokožka posetá stovkami droboučkých hrbolků, která je navíc i dost vysušená, neboť tento jev narušuje kožní bariéru.
Léčba: odstraňování odumřelých buněk
Podobně jako na celou řadu dalších kožních problémů má i zde pozitivní vliv pobyt u moře: kombinace slunečních paprsků a slané vody je pro kůži mimořádně prospěšná.
V každodenní péči potřebuje postižená kůže především hydrataci. Při výběru hydratačního přípravku si všímejte složení. Mezi účinné látky, které napomáhají odstranění odumřelých buněk, zabraňují hromadění keratinu a chrání kožní bariéru patří například urea, kyselina glykolová, kyselina salicylová, alfa-hydroxykyseliny (AHA) nebo ceramidy. Snažte se používat kosmetiku bez parfemace, neboť vonné složky pokožku často dráždí.
Žádné mačkání a pozor na peelingy
Hodně lidí má tendenci maličké pupínky na pažích či nohou vymačkávat. Nedělejte to! Často to vede ke vzniku jizviček, kterých už se zbavuje mnohem, mnohem hůře. Velmi častou chybou při péči o kuřecí kůži je používání hrubých mechanických tělových peelingů, které mohou nepříznivě narušovat kožní bariéru. Pokožka je tak ještě více vysušená a na svou obranu produkuje ještě více keratinu – a výsledkem jsou další a další pupínky. Sáhněte proto vždy po lehkém chemickém či enzymatickém peelingu anebo po extra jemných produktech s co nejmenšími částečkami.
Péče pro jemnější a hladší kůži bez krupice
Folikulární keratóza
- Jiné názvy - keratóza pilaris, krupička či krupice na kůži, kuřecí kůže
- Popis - Neškodná, ale nevzhledná kožní porucha, která je způsobena hromaděním keratinu v pórech.
- Příznaky - Drobné světlé či červené hrbolky na pokožce.
- Léčba - Pravidelné šetrné odstraňování odumřelých buněk kosmetikou s účinnými látkami (urea, kyselina salicylová, kyselina glykolová, AHA kyseliny, retinol) a posilování kožní bariéry. Drsné mechanické peelingy jsou zcela nevhodné.
- Statistika - V ČR jí trpí cca 35 % populace.
- Prevence - Není známo, proč se pupínky někomu tvoří a jinému ne, proto není známa ani prevence.