Článek
Zahrát obyčejného člověka je docela nuda. Herci si často mnohem víc užívají, když mohou ztvárnit někoho s narušeným charakterem. Třeba vyšinutého šílence, který děsí, ale zároveň nutí diváky zůstat před obrazovkou či plátnem. Těmhle hercům se to povedlo na výbornou a někteří za to získali i Oscara. Kdo děsí celé generace diváků?
Joaquin Phoenix jako Joker
Mnozí diváci i kritici se shodnou, že to, co pod režijním vedením Todda Phillipse předvedl charismatický umělec v dramatu Joker (2019), patří k vrcholům hereckého umění. Výkon ocenila i americká akademie soškou Oscara. Jde o podrobnou studii, jak mohou mít nepříznivé okolnosti vliv na lidskou psychiku a jak snadné je stát se z čestného člověka Arthura Flecka šíleným zločincem Jokerem, když vám všichni okolo házejí klacky pod nohy.
Jack Nicholson jako Jack Torrance
Roli psychicky nevyrovnaného člověka si známý hollywoodský svůdník vyzkoušel už v roce 1975 ve filmovém hitu Přelet nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana (†86) a právem mu to vyneslo Oscara. Nicméně za roli Jacka Torrance v hororu Osvícení (1980) fenomenálního Stanleyho Kubricka (†70) by si ho zasloužil zrovna tak. Když totiž jako psychotický spisovatel pronásleduje svou manželku se sekerou a volá na ni dírou ve dveřích, kterou právě vysekal, v jeho pohledu je všechno šílenství světa.
Anthony Hopkins jako Hannibal Lecter
A zase tu máme oscarový výkon. Předvedl ho britský herec s rytířským titulem ve vytříbeném hororu Mlčení jehňátek (1991), který natočil Jonathan Demme (†73). Génius a psychopat, kanibal, sériový vrah a zároveň bývalý vynikající psychiatr, to je třeskutá směs s fantastickou atmosférou, která divákovi nedovolí ani na chvíli přepnout program. Vynikající herec je v této roli extrémně nechutný a přitom si po celou dobu zachovává noblesu a jistý šarm.
Javier Bardem jako Anton Chigurh
Věrohodný výkon podal i španělský herec ve filmu Tahle země není pro starý (2007) a i on získal za roli ve filmu bratru Coenových Oscara. Anton Chigurh je nájemný zabiják bez svědomí, který s ledovým klidem vraždí lidi jako na běžícím pásu. Kudy projde, tam zůstávají jen mrtvoly – a nečekejte od něj ani stopu lítosti, ani stopu lidskosti.
Rudolf Hrušínský (†73) jako Karel Kopfrkingl
Legendární český herec nepotřeboval (skoro) žádné násilí k tomu, aby diváky děsil od začátku do konce. Je totiž jasně patrné, že s tímhle člověkem, který si libuje v kremacích, asi nebude všechno v pořádku. Herecký mistr dokázal v brilantním soustředěném výkonu skrývat úchylnost své postavy za přehnanou laskavost a péči a v rámci filmu Juraje Herze (†83) Spalovač mrtvol (1968) tak vznikla jedna z nejděsivějších figur české kinematografie.
Christian Bale jako Patrick Bateman
Herec, který ztvárnil i tajuplného Batmana, ve filmu Americké psycho (2000) režisérky Mary Harron dokázal, že zvládne mnohem víc poloh. A to včetně té vůbec nejšílenější. Celkem průměrný snímek tak svým výkonem tahá o třídu výš. Narcistický finančník Patrick Bateman má zdánlivě všechno, ale chybí mu vzrušení, které by uspokojilo jeho vnitřní démony. Proto vede dvojí život: úctyhodný investiční bankéř se mění v krutého sériového vraha se zvrhlými sexuálními choutkami.
Michael Rooker jako Henry
Scénář thrilleru Henry: Portrét masového vraha (1986), který režíroval John McNaughton, je volně založený na skutečném životním příběhu člověka, jenž při cestách po Americe údajně vraždil desítky žen, mužů i dětí. Pro herce v hlavní roli to byl debut na filmovém plátně a zdařil se skvěle. Nejedná se o žádné populární či zábavné ztvárnění sériového vraha, ale o pokus realisticky ukázat skutečnou hrůzu, kterou takový člověk působí.