Článek
K čemu se jaký alkohol hodí, kde a jak ho správně skladovat, co zajistí, že šampus zůstane plný bublinek i po otevření? Kolem toho všeho panuje řada mýtů a britský expert na alkohol Matthew Iovane se je rozhodl zbořit.
Mýtus 1: K rybě jedině bílé
Ryba a červené víno? Nikdy! Tak tohle je jeden z nejčastějších mýtů, s nímž se Matthew Iovane setkává. Je totiž jedno, zda máte na talíři rybu, nebo kus vepřového – záleží především na tom, jakou texturu, vůni a zásadní chuťové prvky daný pokrm má.
Takže i k rybě se může skvěle hodit červené víno! „Nejlepší jsou lehká vína s co nejnižším obsahem tříslovin, nejlépe bez nich. A hlavně ke grilovaným rybám, pro které je charakteristická chuť a vůně kouře,“ říká odborník.
Jste-li milovníci těžších červených vín, nezoufejte, i ta si k rybě můžete dát. Jen dbejte na to, aby byla na talíři i nějaká čerstvá zelenina, která vše odlehčí.
Mýtus 2: Sýr pouze k červenému
Je to jako z reklamy na skvělou vinárnu: sklenka červeného vína, které hází rudé záblesky, a vedle sýrová mísa. Ale pozor, sýry se parádně hodí i k bílému vínu (a někdy dokonce i víc než k červenému).
„Neplatí to jen pro vyloženě suchá bílá vína – ta k sýrům nepodávejte. Ale ta sladší se úžasně kombinují s těžšími sýry, jejichž výraznou chuť právě bílé víno se svou vyšší kyselostí příjemně utlumí,“ říká Matthew Iovane. Přemýšlíte o dokonalé kombinaci? Zkuste sýr typu brie či camembert a k tomu sklenku Chardonnay.
Mýtus 3: Šup do lednice
Co s načatou lahví vína? Co s otevřenou vodkou nebo whisky? Většina lidí vám odpoví, že nejlépe jim bude v lednici. Jenže takhle snadné a univerzální řešení to nemá. Červené a bílé víno je v prvé řadě potřeba znovu důkladně zavřít a skladovat nejlépe na boku, aby korek měl možnost nasávat vlhkost z vína (při skladování vestoje hrozí, že korek vyschne, smrskne se a do lahve se dostane vzduch). Zatímco bílému bude asi opravdu nejlépe v chladničce (potřebuje teplotu 5 až 8 stupňů Celsia), červené snese teploty vyšší (12 až 19 stupňů).
U whisky by sice řada lidí zaváhala a spíš než do lednice by ji uklidila do baru či podobné skříňky, ale vodku by dali nejspíš rovnou do mrazáku. Chlad podle obecného přesvědčení pomáhá udržet tvrdému alkoholu říz a svěžest. To je ale naprostý omyl. Nejrůznějším druhům likérů, rumu, vodce, ginu i whisky prospívají temná a suchá místa se stálou (nikoli chladnou ani mrazivou) teplotou. Takže rum radši do spíže než do chladničky!
Mýtus 4: Lžička v šampusu
Otevřete šampus, rozlijete do skleniček a do hrdla poloprázdné lahve zasunete kávovou lžičku. Říká se, že tak nevyprchají bublinky a nápoj bude stále svěží a dostatečně perlivý. Podle expertů je to ale nesmysl, lžička neudělá vůbec nic.
Cesta, jak i v otevřeném šampusu udržet bublinky, je prý mnohem jednodušší. Prostě dejte lahev do lednice – právě chlad totiž pomáhá zachovat v nápoji oxid uhličitý.
Mýtus 5: Čirý alkohol, menší kocovina
Říká se i to, že když popíjíte čiré nápoje typu vodka či gin, druhý den vám není tak špatně, jako když si dopřáváte jiné drinky. Pravda to ale prý vůbec není, alkohol je vždycky alkohol a jde jen o to, kolik ho vypijete.
Platí jediné: po levném (nekvalitním) alkoholu vás bude hlava bolet opravdu víc než po kvalitním. Je totiž víckrát destilovaný, proto obsahuje mnohem méně kongenerů, což jsou laicky řečeno nečistoty, které vznikají při fermentačním procesu.
A je tedy nějaký způsob, jak kocovině doopravdy předejít? Matthew Iovane doporučuje před každým drinkem vypít sklenici vody. Alkohol totiž dehydratuje a žíznivému tělu je druhý den velmi špatně.
Co pijete vy?