Článek
Na mráz, chlad a časté přechody ze zimy do tepla reaguje nechráněná kůže zčervenáním, vysušením, a dokonce popraskáním. „Vyrovnávání tepla a extrémní venkovní teploty pokožku vyčerpávají, může na ně reagovat podrážděním, mnohdy až dermatitidou,“ vysvětluje korektivní dermatoložka Katarína Třísková z kliniky Medicom Clinic. To ale není vše – v zimě ohrožuje kůži (a celý organismus) také chladová alergie, na kterou se dá i umřít. Víte, jak se pozná?
Projevy chladové alergie
Příznaky alergie jsou v zimě samozřejmě častější, ale hrozí po celý rok: třeba po konzumaci ledového jídla či nápoje, po koupání ve studené vodě, reakci dokáže spustit i svěží letní deštík. Chladné potraviny mohou vyvolat otok rtů a kořene jazyka a životu nebezpečný anafylaktický šok. Studený vzduch či voda působí otoky i kopřivku, která se občas rozšíří i do před chladem krytých částí pokožky. Objevuje se bolest hlavy, pocit otupělosti, bušení srdce, horečka nebo přetrvávající rýma, která se v chladu zhoršuje.
Důležité je vyhýbat se rizikovým situacím a v zimě chránit celé tělo teplým oblečením. Obličej lze alespoň částečně schovat v huňaté šále nebo pod roušku, která zabrání pronikání chladného vzduchu do nosu a úst – může vyvolávat záchvaty kašle a dušnost.

Při chladové alergii je zásadní schovat co největší část těla do teplého oblečeníFoto: Victoria Chudinova, Shutterstock.com
Kůži pomůže chránit i vhodný krém
Kromě teplého oblečení, které zakrývá co největší část těla, pomůže i správný krém – za vyzkoušení stojí speciální zimní cold creamy. „Vítr a mráz pokožku vysušují, proto by kosmetické přípravky používané v zimě měly být dostatečně výživné a poskytovat dlouhodobou ochranu. Potřebná je samozřejmě i hydratace, neboť pouze dobře hydratovaná pleť je schopna odolávat vnějším podmínkám a lépe se regeneruje," doporučuje kosmetička Klaudia Nawaisehová.
„V zimě bych doporučila kosmetiku s trochu mastnější texturou, zejména krémy obsahující zinek, vitamin E a skvalen. Naopak bych se vyhýbala přípravkům s parabeny, lanolinem, peruánským balzámem a různými parfemacemi – mohly by zbytečně dráždit. Vhodná je kosmetika pro atopiky, která nedráždí a obsahuje zklidňující a hojivé složky,“ doplňuje Katarína Třísková.
Pokud vám z chladu vyskáče nepříjemná kopřivka nebo je kůže bolestivě rozpraskaná a oteklá, je třeba chránit se ještě důsledněji. Co nejvíc se vyhýbejte rychlým přechodům z tepla do zimy a obráceně a pozor i na mytí vodou těsně předtím, než vyrazíte ven. Krémy volte mastné, bezvodé, pleť pomůže zklidnit měsíček nebo zinek.

Ochránit kůži před působením chladu pomůže i vhodný zimní krémFoto: Antonio Guillem, Shutterstock.com
Jak bezpečně poznáte, že máte chladovku
Zda trpíte chladovou alergií, otestujete jednoduše doma. Vezměte kostku ledu a lehce ji přivažte třeba kouskem obvazu na vnitřní stranu zápěstí. Po pěti minutách odstraňte. Co vidíte? Lehké zčervenání je běžné, masivnější, které provází otok, svědění a případná kopřivka, poukazuje na nepříjemnou diagnózu.
Situaci konzultujte s lékařem. Může předepsat antihistaminika jako prevenci i pro případ akutních potíží. Máte-li dýchací problémy, je vhodné nosit u sebe pohotovostní balíček s adrenalinem, kortikoidy a antihistaminiky, ale zásadní je se pokud možno vyhýbat pobytu v prostředí, které zdravotní stav rychle zhoršuje.
Ženy v ohrožení
Chladovou alergií lze onemocnět kdykoliv během života. Často se objevuje po infekčních chorobách, například borelióze, mononukleóze nebo žloutence, doprovází i některé typy rakoviny. Ženy jsou ohroženy častěji než muži. Ke vzniku problémů nebo jejich zhoršování může přispívat i nevhodné používání klimatizace a větráků, které narušuje reakce těla na prudké změny teplot.
Neberte šálu či čepici jen jako nutnost, ale užijte si je jako parádní stylový módní doplněk.