Článek
Patří mezi nejdietnější potraviny vůbec. V syrovém stavu má pouhých 30 kalorií na 100 gramů. Pečená dýně má něco přes 70 kalorií na 100 gramů, což z ní ještě stále dělá velice dietní a zdravou přílohu. I když má nasládlou chuť, obsahuje jen málo sacharidů. Pojďme si povědět, jak vám konzumace této zeleniny prospěje.
PODZIMNÍ KRÁLOVNA
Čistí, posiluje, uzdravuje
Obsahuje řadu cenných látek, které mají senzační účinky
- Dýně obsahuje velké množství vlákniny, tudíž nejenže prospívá trávicímu traktu, ale má také dobré sytící schopnosti. To je důvod, proč ji jíst při dietě -
- Při pravidelné konzumaci upravuje činnost střev. Prospívá jedincům, kteří bojují s dráždivým tračníkem, zácpou, průjmy -
- Je bohatá na hořčík, draslík, měď, selen, sodík, chlór, železo, zinek, fosfor, vitamin A, betakaroten, alfakaroten a lutein -
- Pomáhá při žaludečních potížích, poruchách ledvin a srdečních obtížích -
- Váže na sebe toxiny, které napomáhá odvádět z těla. Proto je dýně vhodná i při různých detoxech -
Semínka nevyhazujte!
Dýňová semínka obsahují nejvíce zinku ze všech rostlinných zdrojů, proto by určitě neměla končit v koši! Zinek je protizánětlivý, působí příznivě na kůži, vlasy a nehty, urychluje hojení ran i zlomenin.
Semínka z dýně vyjměte a usušte. Nejjednodušší je použít klasickou troubu. Propláchněte semena vodou, zbavte je dužiny a rozložte na plech vyložený pečicím papírem.
Pečte je asi hodinu ve vyhřáté troubě na 200 °C, dokud se úplně nevysuší. Semínka pak můžete používat například do ovesných kaší, jako součást müsli do jogurtu nebo do salátu.
Dobrou chuť
S dýní se dají dělat v kuchyni kouzla, dá se připravit snad na sto způsobů. Máme pro vás tip: zkuste letos místo obligátní dýňové polévky nebo rizota připravit nadýchané placičky. Recept se dá udělat naslano i nasladko, je jednoduchý a každý si na něm pochutná. Výhodou placiček je i to, že jsou chutné i druhý den.
Máte také svůj oblíbený dýňový recept?