Článek
Nápoje pomáhají nejen zahnat žízeň, dokážou mnohem víc. V zimě vsaďte zejména na ty teplé, zahřejí na těle i na duši.
Teplá voda s medem pro imunitu
Někdo začíná den vodou s citronem, v zimě zkuste sklenici teplé vody s jednou lžící medu. Pije se hned po probuzení nalačno, doplníte tekutiny, pomůže vám nastartovat metabolismus a posílit imunitu.
OD RÁNA DO VEČERA:
Matcha uleví při angíně i chřipce
Netušíte, zda vaše tělo bojuje s virózou nebo bakteriální infekcí? Uvařte si matcha čaj, má antivirové i antibakteriální účinky. Matcha prášek je bohatý na antioxidanty a pomáhá i preventivně. Uvaříte z něj nejen čaj, ale třeba i latté. Kombinujte ho s kokosovým mlékem, působí protizánětlivě a posiluje imunitu.
Špetka skořice proti infekcím
Oblíbenou kávu, horkou čokoládu nebo populární zlaté mléko můžete dochutit špetkou skořice. Dodá nápoji nejen výraznější chuť a příjemnou vůni, ale také cenné antioxidanty. Ty mohou být prospěšné v boji s infekčními chorobami. Na ty je bohaté i kvalitní kakao. Skořice také přirozeně prohřívá organismus.
Chai na rýmu
Chai je nápoj, který vznikne směsí čaje, mléka a koření. Kořeněný černý čaj vám pomůže v boji s virózami, ale i s posílením podrážděných sliznic. Černý čaj sám o sobě pomáhá regulovat tělesnou teplotu a i trávení při střevní viróze. Směs koření, ve které nesmí chybět skořice, zázvor, kardamon nebo hřebíček, má antioxidační a protizánětlivé účinky, posiluje imunitu a pomáhá infekčním chorobám i předcházet.
Tymián na kašel
Tymián pomáhá tlumit bolest, oceníte ho při podrážděném a zaníceném hrdle. Ne nadarmo má přezdívku „penicilin chudých“. Lžíci sušeného tymiánu přelijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte deset minut louhovat. Čajem můžete i kloktat, uleví při chrapotu, ale zhojí i afty.
Ibiškový čaj doplní céčko
Vitaminem nezbytným pro silnou imunitu je céčko. Dodají vám ho nejen citrusy, ale třeba i ibišek. Jeho květ je vitaminem C nabitý, má antioxidační a protizánětlivé účinky. Působí proti virům i bakteriím a má příznivý vliv i na krevní tlak.
Zázvor zažene kocovinu
Čaj ze zázvoru, případně jeho kombinace s citronem příjemně prohřívá, dodává vitamin C a další antioxidanty, ale klidní i rozbouřený žaludek, tedy v případě, že vás příliš aromatický zázvor běžně nedráždí. Vhod může přijít i při novoroční kocovině. Na šálek si připravte půlku citronu a asi tři plátky kořene zázvoru. Připravit si ho můžete i do zásoby.
Odvar z koriandru zklidní trávení
Vánoční i novoroční hodování může být velkou zátěží pro vaše zažívání. Při dietním pochybení si uvařte odvar ze semen koriandru (1 lžíce semen na 3 dcl vody, deset minut louhujte). Klidní trávení, pročišťuje střeva a má detoxikační účinek. Do odvaru můžete přihodit i nať, zdroj vitaminů A, B a C.
Kakao proti trudomyslnosti
Kakao nebo horká čokoláda dokáže ovlivnit vaši náladu. Tlumí deprese, odbourává stres, navozuje pocit klidu a pohody. Chcete-li efekt ještě zesílit, nepřidávejte do šálku cukr, ale zkuste ho osladit zralým banánem. Díky draslíku je doslova balzámem na pocuchané nervy. Zkuste do čokoládového nápoje přidat také namleté ořechy, zejména mandle, kešu nebo para, případně rozmixované avokádo.
Pečený čaj dodá vitamíny
Denně byste měli zkonzumovat pět kousků ovoce a zeleniny. Pokud s tím máte problém, vezměte si na pomoc právě nápoje. Připravit si z ovoce můžete například pečený čaj. Ovoce můžete dle libosti střídat, pro maximální obranyschopnost vsaďte na plody bohaté na vitamin C, jako je rybíz, jahody, višně, borůvky nebo angrešt.