Článek
Ukrajinou zmítá válečný konflikt a obchází ji strach. Snad běsnění Putinovy armády brzy skončí a Ukrajinci se budou moci znovu vrátit do svých domovů. Pak se země opět otevře i těm, kdo do ní vstupují s úmyslem nechat se okouzlit přírodními poklady, architektonickými skvosty i honosnými církevními stavbami. Doufejme jen, že je válečná vřava nesmete z povrchu zemského. Bohužel by to pro některé významné stavby nebylo poprvé. Stejně tak by to nebylo poprvé, co nepřátelská armáda zničí historické kulturní dědictví, v roce 2017 Islámský stát opakovaně útočil na Palmýru.
Kyjev a Kyjevskopečerská lávra
Kyjev, hlavní město země i jedno z center současných bojů nesmí v našem seznamu chybět. Mezi nejúchvatnější stavby ve městě patří zdejší četné chrámy a církevní stavby. Dvě z kyjevských památek se díky své jedinečnosti dokonce dostaly na seznam UNESCO, a to Chrám sv. Sofie z 11. století a rozsáhlý klášterní komplex Kyjevskopečerská lávra z roku 1051. Dominantou kláštera je 96,5 metru vysoká zvonice s výhledem na město i řeku Dněpr.

Kyjevskopečerská lávra je sídlem hlavy ukrajinské pravoslavné církve. Název odkazuje na jeskyně, ve kterých zde žili první mniši, než vybudovali chrámFoto: Oleg Totskyi, Shutterstock.com
Charkov a Derzhprom
Druhé největší město Ukrajiny Charkov lze považovat za hlavní město kultury a vzdělávání, nachází se zde celá řada muzeí a knihoven. Své kroky můžete směřovat ale i na charkovské náměstí Svobody. Jde o šesté největší na světě, s dominantou v podobě konstruktivistické budovy Derzhpromu (zkratka pro Dům státního průmyslu) z 20. let 20. století. Se svými třinácti patry se stala prvním sovětským mrakodrapem, ale i ukázkou technologického pokroku té doby. Stavební komplex se podařilo vybudovat za pouhé tři roky.

Soubor budov Derzhprom měl být oslavou technického provedení a účelovosti stavby, estetika byla vnímána jako podružnáFoto: Mykhailo Brodskyi, Shutterstock.com
Ivano-Frankivsk a Modrý kostel
Jedno z největších měst západní karpatské oblasti patřilo dříve Polákům a neslo jméno Stanislav. V historii nad městem vládli Maďaři, Němci i Sověti. Vedle římsko-katolických a pravoslavných kostelů stojí za zmínku tzv. Modrý kostel patřící arménské církvi. Původní dřevěný kostelík vystřídal v baroku zdobný chrám, který po rozsáhlém požáru nahradila prostší podoba. Kostel se proslavil mariánským obrazem, který se ale nyní nachází v polském Gdaňsku, zde naleznete jen kopii.

Oficiálně nese kostel jméno Katedrála přímluvy Nejsvětější Panny Ukrajinské pravoslavné církve, místní mu ale neřeknou jinak než Modrý kostelFoto: Ruslan Lytvyn, Shutterstock.com
Oděsa a Potěmkinovy schody
Přístavní město na břehu Černého moře bylo vždy ekonomicky významné a je to vidět i na jeho bohaté architektuře. Turisté rozhodně nesmí minout hlavně Potěmkinovy schody, kterým se zcela oprávněně přezdívá Gigantické. Zahrály si i ve slavném filmu Křižník Potěmkin (1925) režiséra S. M. Ejzenštejna. A právě na nich se odehrává vrcholná scéna masakru ukrajinských vzbouřenců. Buď můžete 192 schodů vystoupat pěkně po svých, nebo využít lanovky.

Potěmkinovy schody jsou dole širší než nahoře, díky čemuž vyvolávají dojem, že jsou ještě delší než ve skutečnostiFoto: S-F, Shutterstock.com
Cherson a Adžyholský maják
Přístavní město na jižní Ukrajině v místech, kde se řeka Dněpr vlévá do Černého moře, obvykle tepe životem díky množství škol a univerzit. V kontrastu s moderním ruchem města stojí zachovalé opevnění z 18. století. Ani zde byste neměli jen tak minout pravoslavné církevní památky. Uměle vytvořené ostrůvky v řece Dněpr skýtají ale i další turistické cíle, například Adžyholský maják, pojmenovaný podle nedalekého mysu Adžyhol. 64 metrů vysoká ocelová konstrukce z roku 1911 je nejvyšší stavbou svého druhu v zemi.

Maják má ocelovou konstrukciFoto: Sergej Onyshko, Shutterstock.com