Článek
Alergie trápí téměř čtvrtinu Čechů, tedy kolem 2,5 milionu lidí. Projevuje se podobně jako běžné nachlazení – horečkou, bolestí, svěděním a pálením sliznic, rýmou a ucpaným nosem, kýcháním, zarudlýma a slzícíma očima. Objevuje se i dušnost a kašel, z nichž se při nedostatečné léčbě může vyvinout astma. Alergie se však může ukázat i jinak – časté jsou kožní projevy, tedy vyrážky či otoky, a výjimkou není ani celková slabost a nevolnost. Extrémem je pak anafylaktický šok, který může končit smrtí. Trpíte alergií? Máme pro vás deset tipů, které vám uleví.
1. Správný kapesník
Nejčastější známkou alergie je rýma – mívá ji kolem 1,5 milionu lidí. „Dvanáct procent populace trpí sennou rýmou a polovina dětí a mladistvých alergií. Je pravda, že se neobejdou bez kapesníku a měli by vybrat takový, který zabrání podráždění a zarudlé pokožce při častém smrkání,“ radí Zuzana Bláhová, brand manažerka Essity Czech Republic. Jaký tedy vybrat?
2. Čerstvý vzduch
Je-li venku vzduch plný alergenů, měli byste si alespoň doma dopřát dýchání z plných plic a bez nebezpečí. S tím pomůže čistička vzduchu. „Možná si myslíte, že to nemá cenu, když jste doma jen část dne a v noci, ale negativní účinky inhalace alergenů a dalších škodlivin se kumulují a riziko zdravotních komplikací stoupá s jejich rostoucí dávkou, takže je dobré ji zbytečně nezvyšovat,“ vysvětluje dětská alergoložka a pneumoložka MUDr. Zuzana Vančíková z VFN Praha.
3. Inhalujte
„Inhalátory mohou pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Účinky inhalace nastupují rychle, zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty. Inhalace je šetrný způsob prevence i léčby,“ vysvětluje profesor Petr Pohunek, pediatr a plicní lékař.
4. Zajděte do lékárny
„V lékárně se setkáváme spíš s méně závažnými alergickými potížemi. Doporučujeme na ně nosní spreje a oční kapky s obsahem antihistaminik a také nosní spreje s obsahem kortikoidů. Uleví od svědění, šimrání v nose a v krku a kýchání. Dále pak celkově působící antihistaminika, která jsou pro dospělé dostupná v tabletách, pro děti v kapkách nebo sirupu,“ radí PharmDr. Veronika Orendášová z Benu Lékárny Jičín. Máme pár tipů.
5. Nesahejte na sebe
Venku, ve vzduchu plném pylů, noste brýle – klidně i sluneční. Zbytečně si nesahejte na obličej ani do očí. Je dobré mít s sebou oční kapky a nosní sprej, které odplaví pyl a pomohou snížit podráždění.
6. Zbavte se pylu
Když přijdete z prostředí plného prachu a pylu, zbavte se jich. „Důkladně se vysprchujte, umyjte si vlasy, převlékněte se a vypláchněte si oči. Pokud jezdíte autem, nešetřete na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ radí MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize.
7. Dejte na bylinky
„Zvolte byliny, které příznivě působí na dýchání a obnovují sliznice dýchacích cest, například měsíček lékařský, černý rybíz, žampion a grep – všechny v podobě tinktury. Na kožní alergie zase můžete užívat kúru z penízovky, černého rybízu, kaliny tušalaj a grepu,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná, která nedá dopustit ani na výtažky z grepového semínka.
8. Nezapomeňte na hlavu
Zdá se, že mnoho alergií začíná „v hlavě“, tedy jsou závislé na psychice. Vzpomeňte si, v jakém rozpoložení jste byli, když se u vás alergie poprvé projevila – mohla být spojená se stresem, únavou, konfliktem či vyčerpáním. Pak by bylo dobré kromě alergologické léčby nasadit třeba i sezení u psychologa a naučit se s těmito stavy zacházet. Zajímavý je pohled celostní medicíny, která například alergii na zvířecí chlupy spojuje s problémem uvolnit se v sexu.
9. Detoxikujte
Zásadní je pomoci naladit imunitu do optimálního provozu. To docílíte i pravidelnou detoxikací organismu. Velmi jednoduše řečeno, nadměrné množství odpadních látek v těle imunitu nutí k nepřiměřeným, tedy alergickým reakcím. Detoxikační schopnost má například čaj z kopřivy.
10. Pijte vodu s citronem
Jedna babská rada slibuje, že od projevů alergie uleví i pití vlažné vody s citronem každé ráno. Vitamin C má prý antihistaminické účinky, takže se vyplatí ho do jídelníčku zařadit ve vyšším množství.
Jak vidíte, možností máte mnoho, ale vždy byste měli stavět na doporučení vašeho lékaře.
Máte alergii? Co vám při ní uleví?