Článek
Sluneční paprsky jsou stále silnější, a proto nosíte sluneční brýle mnohem častěji a na delší dobu? Pak byste se měli zamyslet, zda jsou dostatečně kvalitní.
Nejde totiž jen o trendy doplněk, ale především o váš zrak – a na ten byste měli myslet při výběru na prvním místě. A polarizační brýle chrání oči ještě o chlup lépe než klasické. Kam je nosit a pro koho nejsou vhodné?
Jak fungují polarizační brýle
Polarizační sluneční brýle vypadají úplně stejně jako jakékoli jiné brýle proti slunci a rozdíl není hned patrný. Ovšem jejich čočky mají nejen UV filtr, ale navíc ještě polarizační filtr, tedy propouštějí světlo jen v určitém směru. Pro představu se uvádí, že by to šlo připodobnit k okenním žaluziím, a když si takové brýle nasadíte, okamžitě poznáte, v čem jsou brýlové čočky jiné.
„Přímo v čočce je filtr blokující odražené světlo, které se šíří v horizontálním směru například od vodní hladiny či mokré vozovky. Do oka tak dovoluje proniknout pouze vertikálnímu světlu, což způsobí, že detaily obrazu jsou viditelnější a barevnější a oči se méně namáhají,“ vysvětluje odborník Jakub Odcházel z optiky Lentiamo.
Jakou barvu čočky zvolit
Brýle s polarizačním filtrem jsou vhodné zejména pro lidi, kteří tráví léto u vody, ať už opalováním, jachtařením, rybařením, nebo sportem. A přestože polarizační filtr je jen jeden, lišit se může barva čoček, která má mimo jiné vliv na to, jak bude příjemné samotné nošení brýlí.
Na pláž se hodí tmavší, na řízení a do města zase světlejší. „Hnědá barva brýlových skel zvýrazňuje výborně kontrast a hloubku a minimálně zkresluje barvy. Šedá barva slunečních brýlí je vhodná pro každodenní použití a výborně snižuje jas,“ upřesňuje optička Klára Kašparová z obchodu Optikdodomu.
Pro řidiče i děti, ale ne k počítači
Polarizační brýle využijí podle optometristky Kristýny Štěbetákové z e-shopu Alensa kromě sportovců hodně i řidiči – zvláště je-li mokrá vozovka, od které se odráží sluníčko: „Nevolila bych je ale k displejům. Když budete chtít pracovat venku na sluníčku, ale koukáte u toho do počítače, tak vám polarizační brýle mohou zkreslit obrazovku a uvidíte duhu.“
Polarizační modely mohou nosit i děti. Ale pozor! „V našich zeměpisných šířkách nejsou sluneční brýle vhodné pro děti do dvou let, protože jejich nošení může vést ke vzniku světloplachosti. Starším už brýle s kvalitním UV filtrem určitě pořiďte,“ radí optička Kamila Pavlincová z optiky OptoVize Brno s tím, že je důležité, aby byly brýle lehké a bezpečné. Stupeň ochrany se u dětí doporučuje 2–3.