Článek
Pojem topinka se v našich vžitých představách spojuje s krajícem chleba opečeným na oleji. Pochoutka je to možná lahodná, ale zásadám zdravé stravy naprosto neodpovídající. Kompromis nabízejí topinkovače, které opečou krajíc chleba (hlavně toastového) nasucho. Na vás potom je, jakou přílohu si k němu zvolíte.
Vzhled je podstatný
Kvalita značkových topinkovačů by měla být více méně stejná a srovnávat se dá snad jen doba a rovnoměrnost opečení. Proto se vybírají nejčastěji podle vzhledu – jestli moderní, tradiční, nebo tolikrát skloňované retro. „Vnější plášť může být nerezový, plastový, barevně provedený či konzervativně bílý. Malé spotřebiče rozhodně není zapotřebí schovávat do skříní či zásuvek, bez problémů se stanou funkční ozdobou každé kuchyně," říká Slobodan Vukša, produktový manažer společnosti Gorenje.
Toastovač, pokud si ho jednou oblíbíte, není spotřebič, který by se po každém použití ukládal do krabice. Aby sloužil, jak má, měl by mít své pevné místo na kuchyňské lince, bude tedy stále na očích. Co ale je nesmírně důležité a nikdy to nesmíte opomenout, je bezpečnostní hledisko – plášť musí mít dostatečnou tepelnou izolaci, topinkovač by měl být opatřený protiskluznými prvky, aby neklouzal po desce, a bezpečný přívodní kabel, který je možno odvinout jen do potřebné délky.
Funkce navíc
Mnoho topinkovačů má jednu přidanou a velice příjemnou funkci – rozpékač. Vysunete rošt a na něj položíte pečivo. Pak stačí topinkovač sepnout a za chviličku máte rohlík, houstičku nebo dalamánek jako čerstvě upečený. Stejná funkce dokáže pečivo i celkem rychle rozmrazit.
Běžně jsou v nabídce topinkovače, které zpracují naráz dva krajíčky chleba, větší rodiny ocení ale opékače, do kterých vložíte krajíce čtyři. Dražší modely mají ještě jiné vychytávky, například světelnou a zvukovou signalizaci, časovače a pojistky proti vzpříčení pečiva anebo proti tepelnému přetížení.
Sázejte na kvalitu a výkon
Cena a vzhled topinkovače je to, co vás jistě ovlivní při výběru. Nepřehlížejte ale ani technické parametry. Výkon do značné míry ovlivňuje kvalitu a dobu připravování topinek. Některé přístroje jsou schopné připravit několik topinek za sebou v naprosto stejné kvalitě, ale jiné v průběhu jedné snídaně opékají krajíčky čím dál tím tmavší, přehřívají se a je potřeba snižovat výkon.
Je jen na vás, jestli si dopřejete komfort, který něco stojí, anebo budete průběžně hlídat intenzitu. „Vyžadujte, aby váš přístroj umožňoval kdykoli přerušit nebo vypnout opékání, a to buď tlačítkem stop, nebo termostatem,“ doporučuje Roman Šebl, specialista ze společnosti Electrolux.
Čištění? Jak snadné
Levnější spotřebiče dříve měly problém s čištěním od napadaných drobečků. Bylo potřeba čas od času topinkovač otočit a třást jím tak dlouho, dokud všechny nevypadaly. V současnosti mají téměř bez výjimky všechny vyjímatelnou zásuvku, ze které drobečky jednoduše vysypete. Další údržba prakticky není potřeba, topinkovač vám bude v ideálním případě sloužit roky, nemá se na něm v podstatě co poškodit.
Nepodceňujte snídani, i když během týdne možná jíte v poklusu, zkuste si alespoň o víkendu dopřát pohodovou snídani se vším, co k ní patří. Na stůl dejte nejenom toasty a müsli, ale třeba i naměkko uvařená vajíčka v krásném kalíšku.
Už víte, co budete dneska snídat? Je to snad také plátek křupavé topinky se šunkou a sýrem?