Článek
Pro vaše tělo je absolutně nejdůležitější živina voda. Pro přežití je mnohem důležitější než potrava. Zatímco bez té vydrží vaše tělo klidně měsíc, bez vody nedá možná ani týden.
Jedním s prvotních příznaků dehydratace je suchá, popraskaná, přecitlivělá pokožka se subjektivními sklony k pálení, pnutí i svědění. Důsledkem dlouhodobě dehydratované pokožky je pak předčasně stárnoucí pleť, zvýšená tvorba vrásek, ztráta jasu pleti, její oslabení, zhrubnutí, našedlý odstín, ale i větší sklony k tvorbě akné a černých teček.
Pleť je na vodě závislá
„Pro správné fungování většiny tkání a buněk je nezbytný dostatečný obsah vody. Lidské tělo a také kůže jí totiž obsahují až 70 %,“ vysvětluje MUDr. Jitka Chaloupecká, korektivní dermatoložka z Laserového centra Anděl.
„Pokožka představuje nejsvrchnější vrstvu kůže, je tvořena vrstvou neustále se obnovujících buněk a představuje důležitou ochranu organismu před vlivy okolního prostředí. Důležitou funkci takzvané kožní bariéry tvoří kromě buněk pokožky také lipidy a voda. Všechny tyto složky jsou uspořádány v důmyslném systému buněk a mezibuněčné hmoty, podobně jako cihly a malta, a jejich vzájemná rovnováha je pro funkci ochrany nezbytná," pokračuje odbornice.
Pitný režim je základ
Obecně se dá říct, že dehydratovaná pleť trápí především jedince s přirozeně suchou kůží (dehydratovanou kůži ale klidně mohou mít i majitelé mastné pleti), starší osoby, a hlavně pak ty, kteří se stále nenaučili dodržovat základy pitného režimu. Informace, že pít se má jen tehdy, kdy pociťujete žízeň, je hloupost už jenom proto, že i na takovéto pocity si tělo časem zvykne a začne k nim být rezistentní.
Pocit žízně je navíc po dlouhé době, co nepijete, srovnatelný s bolestí hlavy v důsledku toho, že jste dlouho seděli v nevětrané místnosti. Je to signál těla, že tohle už je „přes čáru".
Pití vody je také jediný přirozený způsob, jak hydratovat hlubší struktury pokožky. Její obsah se zde především v důsledku stárnutí a UV záření ztrácí a posléze vznikají husté jemné vrásky.
Jedinou další možností hydratace v těchto strukturách jsou pak dermatologické metody. Je to například injekční aplikace aktivních látek formou mesoterapie či aplikace výplňových materiálů, jejichž hlavní složkou bývá kyselina hyaluronová, která má schopnost vázat vodu.
A kolik vody vypít? „Zdali pít doporučované 3 litry, nebo stačí dle nových výzkumů 1,5 litru tekutiny denně, toť otázka. Ani jedno číslo není dogma. Vždy se musí brát ohled na věk, onemocnění, denní aktivitu a teplotou okolního vzduchu,“ říká korektivní dermatoložka MUDr. Eva Harapátová z Polikliniky Medika Praha.
Vnější hydratace je také důležitá
Pravidelná hydratace z vnějška je samozřejmě taktéž téměř nezbytná. Je však důležité umět si vybrat správný přípravek. „Volte kosmetické přípravky s vyváženým obsahem hydratačních látek a lipidů a také berte ohled na svůj typ pleti. Pro sušší pleť je vhodnější více promašťující péče. Pro mastnější a aknózní jsou pak vhodné vysoce hydratační přípravky, zvláště pokud používáte agresivnější prostředky léčebné kosmetiky,“ radí MUDr. Jitka Chaloupecká.
Zároveň dodává, že co se týče denních krémů určených na obličej, celoročně by mělo být samozřejmostí používání těch, které mají vysoký ochranný faktor.
Hydratujete své tělo důsledně?