Článek
Už děti v mateřské školce se učí, že žlutý kontejner je na plasty, modrý na papír, zelený na barevné sklo, oranžový na kartony od nápojů a černý na směsný odpad. I přesto občas tápeme, kam jaký odpad patří. A to je živná půda pro nejrůznější mýty, jež jsou s tříděním odpadu spojeny. Vyvraťme je jednou pro vždy!
Omyl č. 1: Papírové kapesníky patří do modrého kontejneru
Ačkoli z podstaty věci se zdá logické, že je-li kapesníček papírový, musí se třídit a patří do kontejneru na papír, není tomu tak! Použitý papírový kapesník by měl putovat do odpadu směsného. Proč? Z hygienických důvodů. Zkrátka nic posmrkaného do tříděného odpadu nepatří. To ovšem neplatí pro krabice od „vytahovacích“ papírových kapesníčků. Obalové krabice od výrobků do modrého kontejneru naopak patří.
Omyl č. 2: Obal od zubní pasty patří do plastů
I když už se zubní pasty neprodávají v celokovových obalech, přesto se v tubě skrývá vrstvička hliníku, která ji z tříděného odpadu diskvalifikuje, stejně jako to, že v tubě občas ještě kus pasty zůstane a vymývat ji budete jen stěží. A tak ji napříště vyhoďte do odpadu směsného. Tedy kromě krabičky, ve které se tuba ve většině případů prodává, ta patří samozřejmě do papíru.
Omyl č. 3: Rulička od „toaleťáku“ patří do směsi
Dlouho se mělo za to, že papír, ze kterého je vyrobena rulička od toaletního papíru nebo třeba plata od vajec, byl již několikrát recyklovaný, takže se nehodí k dalšímu využití, a nepatří proto do kontejneru na papír. Recyklační technologie však již pokročily, a je proto záhodno házet tyto obaly tam, kam logicky patří - do modrého kontejneru.
Omyl č. 4: Plastové obaly je třeba důkladně umýt
Samozřejmě je ideální, pokud před vyhozením do tříděného odpadu například kelímek od jogurtu vypláchnete, ale nemusíte ho pečlivě drhnout. Navíc by to bylo dost neekologické, protože byste plýtvali vodou. Takže stačí důkladně vyškrábat a vhodit do plastu. Víčko pak do směsi nebo kovu.
Něco jiného jsou však obaly od potravin, které jsou mastné – ty byste měli pečlivě umýt vždy. Platí to především o plastových lahvích od oleje. Odborníci se dokonce shodují, že je snad lepší takovou lahev vyhodit do směsného odpadu, než ji vůbec nevymýt a vytřídit ji.
Omyl č. 5: Zrcadlo je sklo a patří do „zeleného“
Nepatří. Je sice pravdou, že zrcadlo je tvořeno z větší části sklem, ale obsahuje také kov – a ten do kontejneru na sklo rozhodně nepatří. Zrcadlo by tedy mělo putovat do odpadu směsného nebo ideálně do sběrného dvora.
Omyl č. 6: Porcelán je sklo, stejně se i třídí
Chyba lávky! Porcelán a sklo nejsou takoví příbuzní, jak by si mnozí z nás mohli myslet. A tak porcelán patří do odpadu směsného, nikoli tříděného. Nejlépe ale uděláte, když ho opět odvezete do sběrného dvora.
Omyl č. 7: Obaly od chipsů patří do plastů
Ano, některé jsou skutečně určené k třídění. Ale dávejte si pozor, zda je sáček od brambůrků opravdu pouze plastový! Zpozorněte, pokud je zevnitř lesklý stříbrný. V takovém případě zapátrejte na obalu po symbolu tříděného odpadu – pokud najdete symbol tří šipek ve tvaru trojúhelníku s číslem 5 a písmeny PP, patří sáček do žlutého kontejneru. Pokud však tento znak nenaleznete, vyhoďte obal do odpadu směsného – je totiž s největší pravděpodobností potažen hliníkem.