Článek
Mnoho lidí dělá chybu, když novou kuchyňskou linku vybaví myčkou a doplní ji pouze malým dřezem. Jenže ten není v kuchyni určen jen pro mytí nádobí!
Omýváte a krájíte u něj potraviny, napouštíte tu vodu do velkých nádob, a to jde v malém dřezu těžko. Z hlediska užitného komfortu volte dřez větších rozměrů a pozornost věnujte i jeho hloubce.
Levné výrobky s hloubkou okolo 14–15 centimetrů vám nedovolí správnou manipulaci s větším nádobím a také z nich stříká voda na pracovní plochu. Voda snadno zateče do spojů (stejně jako při špatné montáži dřezu), a deska pak bobtná a může se zvlnit. Ideální hloubka dřezu je okolo 18 a více centimetrů.
V jaké výšce má být dřez?
Vybírejte podle své výšky a pamatujte, že skříňka s dřezem má být vyšší než ostatní pracovní plocha. „Přesněji řečeno: aby vás při mytí nádobí nebolela záda, neměli byste se do dřezu naklánět. Správnou výšku si vyzkoušejte prakticky – postavte se rovně ke dřezu a spusťte ruce na jeho dno. Dotýkají se ho dlaně bez hrbení? Pak je to správná výška pro vás," radí Dušan Všelicha ze společnosti Oresi.
Dejte si ale pozor při testování v obchodě. Dejte si ale pozor při testování v obchodě. Budete mít nejspíš boty na podpatku, což změní vaši postavu – v těch obvykle doma nechodíte.
Jaký vybrat materiál
V případě dřezů vybíráte nejčastěji z kompozitních materiálů, nerezu nebo keramiky. Všechny tyto materiály mají pěkný vzhled a své výhody i nevýhody a volba je zcela na vás. Pokud ale chcete pracovní desku třeba ze žuly, můžete si do ní nechat zhotovit i odpovídající dřez.
„U nerezových dřezů se přesvědčte, že jsou vyrobeny z nerezavějící chromniklové oceli 18/10, kde je složení 18 % chromu a 10 % niklu," radí Kateřina Kávová ze společnosti Franke. A pak se zaměřte na to, zda je plech dostatečně silný, aby se neprohýbal a vydržel dlouho v dobrém stavu. „Luxusní dřezy mají plech o síle 1,0 až 1,2 milimetry. Kvalitní dřezy se vyrábějí s plechů o síle 0,7 a 0,8 milimetrů. I levný dřez by měl mít plech silný alespoň 0,5 milimetrů,“ dodává Kateřina Kávová.
Toužíte po dřezu z granitu?
Ptejte se po složení materiálu. Měl by obsahovat přibližně 80 procent křemenných písků a 20 procent tvrdého polymethylakrylátu. Nákup konzultujte s odborníky.
Mít můžete i granitový dřez s antibakteriální úpravou. To znamená, že materiál je obohacen o ionty stříbra. Takový výrobek má mít certifikát o udávaných antibakteriálních vlastnostech.
Keramické dřezy
Keramika je velmi tvrdá a odolná proti nárazům díky homogenní struktuře materiálu v celém jeho řezu. Je stálobarevná a uchovává si stejný vzhled i po čase používání. Materiál odolává všem běžným čisticím prostředkům, chemikáliím i bělidlům používaným v kuchyni. Nejsou na něm zřetelné zaschlé kapky vody a pro jeho čištění postačí běžný prostředek na nádobí. Přečtěte i také článek Jak mít jedinečnou kuchyň? Jde to i díky dřezu nebo madlůmnebo Nové baterie ke dřezu v kuchyni: Některé uvaří vodu i svítí!.
Jaký dřez máte doma vy a co byste si již nikdy nepořídili?