Článek
Mytí vlasů, to je taková základní disciplína. Jenže ona je to opravdu věda. Pokud chcete být majitelkou krásných dlouhých kadeří, vyplatí se tuhle vědu trochu prozkoumat. Jak jednotlivé vlasové produkty fungují a v jakém pořadí i množství je používat správně?
1. Šampon
U šamponu jde o to, aby zbavil pokožku mazu a nečistot a případně stylingových produktů. „Doporučujeme používat šampon dvakrát, protože první použití čistí pouze vnější vrstvu vlasů. Až druhé šamponování čistí i pokožku hlavy, otevírá vlasy a umožňuje pronikání živin do jádra vlasů, a tím je posiluje,“ říká kadeřník a stylista Pavel Filandr, technolog firmy New Flag.
Vlasy si myjte samozřejmě podle potřeby, ideální je to však 1–2x týdně. „Častým mytím vlasy ztrácí svojí pružnost, obzvlášť to nesvědčí suchým, křehkým a vlnitým vlasům,“ vysvětluje kadeřník Martin Loužecký ze salonu Hairthusiasts. „Když už si musíte často mýt vlasy, tak doporučuji používat takzvané čisticí kondicionéry. Vlasy vyčistí, ale na rozdíl od šamponu je nepřesuší a vlas je plný lesku,“ dodává kadeřník. Používejte je na střídačku s klasickými šampony, protože ty přece jen vlasy umyjí lépe.
Jakýkoliv šampon nanášejte na dobře namočené vlasy a jemně prsty masírujte pokožku hlavy, žádné zběsilé drhnutí. Věnujte pokožce péči okolo jedné minuty, a pak šampon z vlasů pečlivě opláchněte.
2. Maska
Šampon dokáže vlasy otevřít, a tím pádem jsou připravené vstřebávat všechny živiny z péče v podobě masky nebo kondicionéru. Správné pořadí je pak šampon – maska – kondicionér, ale zastavíme se na chvíli jen u masek. Ty dokážou dát vlasu víc než jen kondicionér a čas na regeneraci vaší hřívy byste si měly udělat alespoň jednou týdně nebo za 14 dní. Produkt nenanášejte až ke kořínkům, patří hlavně do délek. U hlavy byste si mohly zadělat na lupy a na zplihlé a mastnější vlasy. Nechte ji působit 3–20 minut, a pak opláchněte.
3. Kondicionér
Na závěr péče potřebujete všechny živiny uvnitř vlasu uzamknout a tuto službu vám prokáže kondicionér. K tomu stačí nechat ho v délkách působit pár minut a opláchnout, opět se vyhněte kořínkům. Používejte ho po každém použití šamponu a masky. Navíc se vám budou snadněji rozčesávat a budou celkově lesklejší a zdravější. (Kondicionér patří i na krátké vlasy!)
4. Bezoplachová péče
Vlasy si po umytí zabalte na chvíli do turbanu, ale nanejvýš na pár minut, jinak se pokožka hlavy zapaří, může začít svědit a tvořit lupy. Vždycky vlasy vyfoukejte, nebo se alespoň snažte, aby pokožka hlavy byla úplně suchá. Před fénováním nezapomeňte použít jakoukoli ochranu proti teplu v podobě spreje, krému, séra nebo olejíčku. Produkt vetřete do vlhkých délek vlasů a už neoplachujte.
Často se jedná o stylingové přípravky, které mají vícero schopností – dodat lesk, vyhladit nebo naopak podpořit vlny, regenerovat a zabraňovat lámání konečků. Vybírejte si tedy hlavně podle typu vlasů.