Článek
Tvar kuchyňské linky má v první řadě vycházet z toho, jaké jsou potřeby konkrétní rodiny a jaké mají prostorové možnosti.
Pravidlo trojúhelníku
Abyste se v kuchyni dobře pohybovali, odborníci doporučují dodržovat určitá pravidla. Jedním z nich je pracovní trojúhelník. „Z hlediska plynulé, bezpečné a co nejpohodlnější práce platí, že zóny skladování, mytí a vaření by měly tvořit trojúhelník, jehož obvod by neměl přesáhnout 6 m,“ uvádí Iva Pavlousková z Kuchyňského studia Datart.
Co je ještě ideální? Když se pracovní plocha nachází mezi dřezem a varnou deskou (sporákem). A úplně super by bylo, pokud byste si z každé strany varné i mycí zóny mohli dovolit 30 cm navíc na odkládání hrnců, pomůcek a podobně.
Jako nudle
U rovné linky je zřejmé, že pravidlo pracovního trojúhelníku nelze dodržet. I tak se vám tady může dobře vařit, pokud nebude moc krátká, ale ani dlouhá. U linky o délce 5 až 6 metrů či více se už docela naběháte, zejména máte-li lednici či spíž na jedné straně a varnou plochu na opačné nebo jsou-li sporák a dřez od sebe moc daleko.
„Pokud to lze, jako nejkratší délku doporučuji zhruba 3 metry. Počítejte se mnou: lednička 60 cm, varná deska 60 cm, dřez s odkapávačem 100 cm, pracovní plocha alespoň 60 cm, a už to je docela málo, a jsme na 2,8 m. Aniž jsme připočítali například vysokou spížovou skříň,“ říká Jiří Schindler z Rust design.
Nevýhodou rovné linky je omezení komunikace s rodinou; bavit se budete „přes záda“ nebo se musíte otáčet.
Za roh
Linka ve tvaru písmene L je praktičtější v tom, že i když bude mít jako celek například oněch 5 až 6 metrů, díky uspořádání se v ní budete krásně pohybovat. Kratší část by neměla být menší než 1,2 metru (zde se vychází z toho, že sem umístíte třeba varnou desku 60 cm, a z každé strany budete mít 30 cm pracovní plochy).
Zpravidla chcete dobře využít také roh, proto se nezřídka do dolní části dává rohová skříňka s otočným nebo výklopným systémem. V horní části je co nelepší využitelnost složitější. Ale všechno se dá řešit, třeba pokud sem umístíte skříňku z jedné strany až ke zdi, kde by standardní dvířka narážela do stěny, nabízí se otevírat ji výklopem (nahoru) nebo roletkou. Nebo se musí skříňka od kolmé stěny odsadit.
Dvě zatáčky
Ač se zdá, že linka vypadající jako písmeno U je určená hlavně do velkých prostor, není to tak; může být i v paneláku. Tímto způsobem se pak nezřídka vyplňuje pevně daný prostor, navíc všechno máte po ruce a komunikace s rodinou je ideální.
„Takto tvarovaná linka se často využívá do míst, v nichž se kuchyně spojuje s obytnou částí a jedno rameno linky funguje jako předěl mezi těmito prostory. Je však nejnáročnější na výrobu i montáž,“ upozorňuje Jiří Schindler.
A co ostrůvek?
Kuchyňský ostrůvek nabízí bezvadné řešení, jak zvětšit úložné prostory a pracovní plochu linky (byť může být i varný). I do menšího se vejdou dvě „šedesátkové“ skříňky a nabízí se také prodloužit jeho pracovní plochu z jedné strany a sem přidat barové židle. Pak funguje jako doplněk jídelního stolu (snídaně, večerní káva) nebo i místo něj. V tom případě je jen třeba, aby byly barovky výškově nastavitelné.
Pokud ale barový pult zvýšíte nad pracovní plochu, oddělíte místo pro vaření a jídlo, což někdo vnímá jako elegantnější řešení.
Co jste nejvíce řešili, když jste si pořizovali novou kuchyňskou linku?