Článek
Vzpomenete si? Před několika desítkami let naše maminky a babičky mnohé prádlo běžně vyvářely a také chodily do mandloven, kde si nechávaly žehlit hlavně větší kusy textilií. Už tenkrát věděly, že nejde jen o dokonale hladký výsledek.
Doba se změnila
Zatímco dříve se pralo za vyšších teplot, dnes už to není nutné. Dokonalé spotřebiče a také prací přípravky vše zrychlily a výsledky jsou z pohledu čistoty oděvů prostě skvělé. Jenže to až tak neplatí o samotné hygieně prádla. „Bakterie, které v pračce ve vlhku a optimální teplotě úspěšně přežívají, nízká teplota praní nedokáže dostatečně zničit,“ upozorňuje Denisa Čarná, produkt manažer značky Tefal. Naopak žehličky pracují s teplotami výrazně přes 100 °C, a ty už bakterie spolehlivě zlikvidují.
Kdo by měl žehlit
Co byste měli kvůli dezinfekci prádla žehlit? V první řadě prádlo pro miminka a malé děti. Dále vše, co používáte v době bakteriálních infekcí. A ještě textilie, které jsou v přímém kontaktu s tělem, včetně ložního prádla. Což platí zejména pro lidi s citlivou pokožkou a ty, které trápí kožní onemocnění.
„Připomněla bych také dokonalé uzavření vláken, k němuž při žehlení dochází. Při praní se vlákna ,otevřou´, aby pustila špínu a nečistoty, uzavírat je pomáhá aviváž. Ale není to stoprocentní. Zejména syntetické tkaniny nejsou ani po vyprání s aviváží perfektně hladké, a může dojít ke dráždění pokožky,“ vysvětluje Irena Bartoňová-Pálková ze společností IPmanagering, která se věnuje úklidovým službám.
Žehlení pro zdraví
Běžné žehličky jsou základ, prádlo však musíte žehlit z obou stran a ne všechny syntetické tkaniny si s nimi „rozumějí“. Praktičtější řešení nabízejí napařovačky – kromě vysoké teploty působí také pára, která proniká do tkaniny rychleji, což usnadňuje práci, díky níž zvládnete i choulostivé textilie.
Ještě dokonalejší výsledek z pohledu distribuce páry však nabízejí parní generátory (výrobník páry neboli bojler a žehlicí plocha jsou oddělené); tlaková pára dokáže prostoupit i více vrstvami najednou.
Žehlička, nebo parní generátor?
„Napařovací žehličky poskytnou limitované množství páry a nepracují pod tlakem, kdežto parní generátory ve výrobě páry limitované nejsou a pracují s tlakem v rozpětí 4,5 až 7 barů. Abyste si sílu tlaku dokázali lépe představit, porovnejte si to třeba s pneumatikami u auta. Ty se nafukují asi na 2,2 až 2,5 barů,“ uvádí Denisa Čarná.
Věděli jste, že parnímu generátoru trvá asi dvě minuty, než se zahřeje? A že s ním lze najednou vyžehlit až 16 vrstev? Což znamená, že ložní prádlo se dá žehlit i složené a třeba povlak na peřinu zvládnete maximálně za 5 minut.
Stěžovat si, že žehlení bere čas, tedy není na místě. Zejména když jde o vaše zdraví.