Článek
Dům na okraji Kladna se zastavěnou plochou 93 m2 je součástí bývalé dělnické kolonie podobných domků. S měnícími se požadavky na bydlení bylo zapotřebí rozsáhlé rekonstrukce vnitřních prostor.
Autoři návrhu a realizace, studio majo architekti, změnili dispozice, posunuli vstup a schodiště, takže z domu v podstatě zbyla v jedné fázi jen skořápka. Rovněž navrhli úpravy zahrady, která na svou chvíli ještě čeká.
Probourali strop a vznikl unikátní prostor
Centrem domu je převýšený obytný prostor s kuchyní, jídelnou a dřevěnou vestavbou dosahující výšky téměř šesti metrů. Z jakési obytné haly o 36 m2 čiší pokora k materiálu a řemeslu. „Během navrhování a realizace byl kladen zvláštní důraz na kvalitu použitých materiálů a řemeslné práce,“ říkají autoři realizace.
Spojení dřevěných oken s modrým nátěrem, jasanové podlahy, smrkového obložení stěn a dubového nábytku vzdává hold přírodním materiálům. Nesnadné realizace na hranici mezi truhlářskými a stavebními pracemi se úspěšně zhostila firma Interiéry Lapka.
Lehký nádech severu
S barvami se zde šetřilo, interiér má působit čistě. Také proto byly jasnou volbou bílé stěny, které dřevu lichotí, a se kterými splývá kuchyňská linka z bíle lakovaných MDF doplněných o dvířka ze smrkové biodesky.
Pro kuchyňskou desku byl zvolen materiál olejované dubové spárovky, stejně jako pro jídelní stůl. Ten je doplněn židlemi dánské značky Hay, jež dolaďují atmosféru podobající se severským interiérům. Vystupující hmota komínu je zvýrazněna lakovanou cementovou stěrkou, která je použita i v koupelnách a na toaletě, kde nahrazuje dlaždičky.
Hnízdo slouží k odpočinku i jako místo pro práci
Nejzajímavějším prvkem je bezesporu dřevěná vestavba, které se příznačně říká hnízdo. Přestože to na první pohled nevypadá, ukrývá hned čtyři samostatné prostory.
„V přízemí je umístěno na míru vyrobené sofa, nad ním je pracovna, pod schody se ukrývá čtenářský kout s knihovnou a úplně nahoře je spací patro,“ říká Jan Lapka, jehož firma stojí za prakticky každým dřevěným kusem v tomto domě. Pracovna je vtipně spojena s přízemím požární tyčí, po které se dá snadno sjet či vyšplhat nahoru.
Ložnice s koupelnou jsou orientovány do ulice a dětské pokoje se nacházejí v klidném podkroví. Díky orientaci hlavního obytného prostoru do zahrady má rodina zajištěno maximální soukromí. Do celé místnosti jde dostatek denního světla skrze francouzská okna, a interiér domu tak doslova nemá chybičku.
Líbilo by se vám bydlení v jednom velkém otevřeném prostoru? A co říkáte na takovou zašívárnu v dřevěné vestavbě domu?