Článek
Dům vlastní cestovatel s velkou rodinou, který má dobrý vkus a cit pro architekturu. Aby tu mohl přebývat, nechal vilu zrekonstruovat. Díky tomu byly odstraněny všechny novodobé prvky, které vznikly při necitlivých přestavbách na lázeňský dům. O místo nemá rodina nouzi, je tu 18 místností, z toho je 5 ložnic. S komorami, šatnami, koupelnami má vila celkem 41 místností.
Výtah pro hosty: to tu ještě nebylo!
Dvougenerační čtyřpodlažní vila v lázeňském městečku na Moravě je obklopena velkou zahradou se stoletými stromy. O víkendech a i jindy prostor plní hosté, většinou z řad rodinných příslušníků a přátel. Ti mají pokoje v podkroví, kam majitel nechal zbudovat i výtah, který je doveze až k samostatnému vstupu do patra. Klid tak mají všichni a majitelé bydlící v přízemí nejsou rušeni. Lázeňský život tak pokračuje, byť v jiné režii.
Společná řeč je důležitá
Dům stojí ve svahu a jeho velké terasy i prosklené stěny umožňují krásný výhled do okolí. Přízemí a první patro obývají majitelé, jsou zde obývací pokoj s kuchyní, ložnice, koupelny a hala, v suterénu je pak bazén se vstupem na terasu a vinný sklep, v horních patrech jsou pokoje pro hosty.
Jak tvrdí majitelé, spolupráce s architektem Ondřejem Karpianusem ze společnosti EXX, která interiéry vybavovala, byla „šťastnou náhodou“.
Místo zdi drží strop krb
Stavebním oříškem bylo zbourání nosné zdi oddělující kuchyň od ostatních prostor. „Nosnou konstrukci jsme nakonec přenesli do tělesa krbu, které vytváří předěl mezi kuchyňskou a obývací částí,“ popisuje postup architekt Karpianus. Prozradil také, že stavební práce neskončily: rodina se nedávno rozrostla o potomka a bude nutné jednu místnost přestavět na dětský pokoj. Dům je plný zajímavých světel, většina jich prý pochází od českého výrobce Lucis, který dodává rukodělné, tedy cenově vyšší výrobky.
Bydlení jako na zámku
Jak by se vám líbilo pracovat s kancem po boku? Jedním z majitelových velkých koníčků je myslivost a krásné trofeje se prostě musejí vystavit, v zámcích tomu přece prý není jinak. Zařízení interiérů ovšem celkově vládne strohá elegance a důraz na kvalitu. Inu, zařídit 18 pokojů není legrace. Většina nábytku, který zde mají, byla navržena Ondřejem Karpianusem a na míru vyrobena firmou Noel nábytek, jejíž majitel je opět rodinným známým.
Nenápadný půvab elegance
„O místo zde opravdu není nouze, ale chtěli jsme zachovat co nejvíce volného prostoru. Zároveň jsme si přáli, aby vybavení odpovídalo charakteru vily a poskytovalo nám pohodlí, které chceme,“ říká majitel. A byl to dobrý nápad – strohá elegance je jemná a působivá. Je zřejmé, že nenápadný luxus něco stál, proto není divu, že majitelé nechtěli žádnou částku prozradit. Nutné je říci, že vilu zachránili, a tak má zlaté časy stále ještě před sebou.
Jak se vám líbí vkus majitelů a architektonické řešení?