Článek
Byt, který dnes navštívíme, se nachází ve staré zástavbě Prahy 6. Měl rozlohu 110 čtverečních metrů, ale špatnou dispozici. Balkon byl přístupný jen z úzké chodby, na niž navazovaly toaleta a komora.
Koupelna byla průchozí a spojovala kuchyň a obývací pokoj. Investor se proto rozhodl pro kompletní rekonstrukci, se kterou se obrátil na společnost OOOOX, s.r.o.
Architektka Radka Valová říká: „Klienta jsme k totální rekonstrukci kvůli nesmyslné dispozici a celkové sešlosti bytu nemuseli přemlouvat. Při rozhovoru s ním jsme zjistili, jaké má o bydlení představy, a připravili jsme mu vizualizace návrhů. Ty jej zaujaly natolik, že přesně dodržoval vše, co jsme mu navrhli.“
Přestavba a změna dispozic
Architekti projektovali mnoho stavebních změn, například přesunuli koupelnu ze středu dispozice k fasádě, a dodali jí tak denní osvětlení. „Kuchyni s jídelnou jsme zase postavili na vyvýšené pódium. Vizuálně jsme tak oddělili jejich odlišné funkce a technicky nám to umožnilo vést odtah výsuvné digestoře podlahou do komína,“ upozorňuje architektka Pavla Doležalová.
Vyvýšená jídelna je od obývacího prostoru elegantně oddělena skleněným zábradlím, uchyceným na nerezových terčích. V pracovní desce u sporáku použili výsuvnou digestoř, aby ve stropě dali vyniknout dvěma dominantním svítidlům.
Obývací pokoj
Zatímco kuchyň je převážně vedena v antracitových barvách, ve snížené části obývacího pokoje převládají světlé valéry. Pod obloukové okno architekti navrhli sedačku, vyrobenou tomuto prostoru přesně na míru. Obě sedačky vyrobili čalouníci, s nimiž společnost dlouhodobě spolupracuje, a vyšly na 80 000 korun.
Střídání kontrastů
V celém bytě se prolínají a střídají zářivě bílé plochy s antracitovými až téměř černými. Tmavá kuchyň a jídelna jsou v kontrastu se světlým obývacím pokojem. Podlahy jsou v tmavé části bytu z antracitových probarvených stěrek, v obývacím pokoji je oblíbený bělený dub.
Ložnice s balkonem
Z ložnice se po změně dispozic vychází na balkon. Po přestavbě zde vnikl prostor pro toaletní stolek, který může sloužit také jako pracovní místo. Prosvětlená místnost má bílou výmalbu, k níž je v jemném kontrastu nábytek, obklad a podlaha z běleného dubu. Čalouněné lůžko bylo rovněž vyrobeno na míru a vyšlo na 35 000 korun. Okna kryjí průsvitné římské rolety.
Styl dodržuje koupelna i chodba
Tato hra černobílých kontrastů pokračuje v koupelně, kde antracitové barvy dovoluje použít velké tabulkové okno. Sprchový kout v nice je v bílé barvě.
V chodbě s bílou výmalbou, bílými dveřmi a stěrkou na podlaze zaujme na černo natřená komínová stěna, osekaná na cihly.
Ta se stáčí také do kuchyně a jídelny. Ostré kontrasty zjemňují dřevěné doplňky a zrcadlo ve stříbřitém rámu, které pocházejí z prodejny Loooox.
Zajímá vás bydlení, které šetří energii? Přečtěte si článek Návštěva v bytě, kde za energie ušetří ročně desetitisíce. Na to, jak byt zařídí interiérové studio, se podívejte v článku Byt zařídili luxusně: Světovými značkami i skleněnou stěnou
Jak byste si byt při kompletní rekonstrukci zařídili vy?