Článek
„Pan Handspiker měl celkem tři podmínky, které kladl, když hledal byt v Praze, a my jsme se je snažili splnit,“ říká Ing. arch. Ivana Dombková ze studia I.D.Architektura a dodává: „Chtěl žít v centru města, požadoval otevřený interiér v moderním designu a dostatek úložného prostoru.“
Bydlení v historickém centru
Dean Handspiker, ředitel vizuální inzerce ve společnosti, která se specializuje na boty, si našel překrásný byt v Betlémské ulici, který přesně odpovídal jeho představě. Hlavně ty úložné prostory! Hned u vchodu do bytu se nachází velká šatna na sezonní oblečení, která je vybavena všemi možnými praktickými šatními doplňky, jako jsou například systémy na ukládání obuvi, deštníků i kabátů. (O tom, že se ale šatna vejde i do malého bytu, jsme psali například zde.)
Byt má rozlohu 128 m2 a kromě obývacího pokoje, kuchyně a ložnice zde najdete i pokoj pro hosty s oddělenou koupelnou a toaletou. Dean má také ještě – kromě té u vchodu – přehlednou další osobní šatnu. Vše poukazuje na důmyslné řešení a rozvržení velké obytné plochy.
Celý interiér je víceúrovňový, a to byl jeden z hlavních impulsů, který Deana ponoukl ke koupi zrovna tohoto bytu. „Hned při první prohlídce se mi zalíbil koncept schodiště v ložnici, které odděluje patro na spaní od šatny a koupelny se sociálním zařízením,“ vypráví nadšený majitel. (O tom, že se dá z půdy vytvořit překrásný dvouúrovňový byt, jsme se mimochodem přesvědčili i na návštěvě v pražském Bubenči.)
Beton hraje hlavní roli
Celý byt se nese v duchu moderního až industriálního designu. Typickým zastupitelem těchto směrů je stále oblíbenější betonová stěrka, jejíž použití je v podstatě univerzální. V tomto případě byla použita nejen na podlaze, ale také na stěně v kuchyni. Toto řešení mají architekti navrhující moderní interiéry rádi, využívá se často například v loftových bytech.
Kombinace drahého a levného
Deanovy představy o moderním designu nakonec nejvíc splnila kombinace kvalitního dubového dřeva a skla. Pro někoho možná neuvěřitelná kombinace, pro jiného sen. A jako kontrast toho všeho nechal zachovat původní parketyv obývacím pokoji. „Staré s novým, drahé s levným, to je přesně to, co mám rád,“ vysvětluje Dean.
Málo barev? Pro mě ne
Milovníci barviček a útulných domácností se spoustou dekorací a osobitých doplňků by se v tomto prostoru asi necítili nejlépe. Na druhé straně však stojí vyznavači čistého stylu, mezi které patří i majitel tohoto bytu. Barvy mu rozhodně nescházejí, má rád přirozenou barevnost věcí a industriální směr bydlení. Osobně nejvíce obdivuje večerní kouzlo bytu, kdy se rozsvítí světla a všechny barvy rázem vypadají jinak než za bílého dne.
Nábytek cestoval lodí
Mezi zcela novými kousky nábytku pořízeným v Čechách jsou zde i věci, které si majitel nechal přivézt lodí ze svého původního domova jako vzpomínku. Je to například knihovna a křeslo v obývacím pokoji, ke kterým si vybudoval vztah, a připomínají mu skutečný domov. Na tom, jak jsou staré, tu nezáleží, i nábytek má svou duši. Navíc se skvěle hodí k repasovaným parketám a zároveň cíleně kontrastují s novým nábytkem.
I přes to, že je interiér zařízen v ryze moderním duchu, působí díky dřevu hřejivě a útulně. Uměli byste si představit žít v tomto bytě?