Článek
Tento dvoupatrový rodinný dům obývá rodina s jedním dítětem. K dispozici mají obývací pokoj s kuchyňským koutem a halou, tři ložnice, terasu a velkou zahradu s převážně ovocnými stromy. Užitná plocha domu je 130 m2. Kromě lokality je na tomto domě půvabné to, že je proveden v pasivním standardu. „Energetická náročnost budovy byla jedním z hlavních témat při rozhodování o konceptu budoucího domu. Také jsme jednoznačně chtěli upřednostnit přírodní materiály,“ shodují se majitelé.
Solární panely a rekuperace šetří
Oslovili proto architekta Pavla Horáka ze společnosti Domesi, jehož rukopis jim byl blízký. „Předností pasivních dřevostaveb jsou nízké náklady na vytápění, pozitivum tohoto domu je, že chce dokázat, že takové budovy nemusí být jen nevzhledné laboratoře, a zároveň, že se dá pasivního standardu dosáhnout běžně dostupnými technologiemi. Kromě solárních panelů primárně určených k ohřevu teplé vody i k dotápění objektu nechybí nezbytné řízené větrání – rekuperace,“ říká autor projektu Pavel Horák.
Krychle naležato
Dům má kompaktní tvar kvádru naležato. Je nepodsklepený a je usazen na základové desce, kolem které je terasa přesahující půdorys, a vytvářející tak pěkný i praktický ochoz. Díky souvislé skleněné ploše v přízemí, která je logicky směřována přes jihozápadní roh, je horní podlaží opticky „nadlehčeno“. Pro zastínění oken slouží vnější rolety ve výrazné červené barvě. Z vnějšku je dům obložen dřevěnými prkny s přiznanými spárami, natřenými moderní nano lazurou. Ta je chrání před stárnutím vlivem UV záření. Střecha domu je plochá. Původně se dokonce uvažovalo o zelené střeše.
Kam chodí slunce, tam nechodí lékař
Velká část přízemí je prosklená. Skleněná plocha prochází z části východní fasády přes celou jižní a velkou část západní fasády. Slunce sem tedy má přístup po celý den. Druhé podlaží domu je koncipováno jako část s ložnicemi a hernou pro děti, která je nad obytným prostorem. Vstupní, technické a hygienické zázemí je při severní straně.
Na dům pak navazuje garáž se skladem a krytým parkovacím stáním. Pergola je na boční prosklené straně s výhledem do zahrady. Zajímavostí je dřevěná lávka, po které jako po molu pohodlně a bosou nohou dojdete až do srdce zahrady.
Přírodní materiály hrají prim
Majitelé svěřili stavbu domu realizační firmě, ale zařízení a vybavení vnitřku vily bylo zcela v jejich režii. Veškeré vybavení si pořizovali sami dle svého vkusu a finančních možností. Nutno dodat, že se jim hodně povedlo. Moderní vybavení působí útulně, prostor není zahlcen nábytkem ani věcmi, vládnou zde přírodní materiály. Dřevěné sloupy a trámoví výborně ladí s nábytkem a prostor opticky i funkčně rozčleňují.
Líbilo by se vám bydlení v pasivním domě? Nebo máte pocit, že jde o příliš vysokou investici? Podělte se o své názory v diskusi pod článkem...