Článek
Podle odborníků je návrat do každodenní reality velký stres a málokdo s ním umí pracovat – většina si ho dokonce ani nepřipustí! Vždyť jsme přece po dovolené, musíme být odpočatí, nabytí energií a plní sil, ne? Jenže ono to zas tak růžové být nemusí. Znovu se zapojit do pracovního procesu, řešit každodenní povinnosti, pečovat o rodinu a zároveň zlikvidovat následky dovolené (vybalit kufry, vyprat hory špinavého prádla) – to všechno dá zabrat. Jak to udělat, abyste se s tímhle vším vyrovnali co nejlépe? Pomoci by vám mohlo následujících pět tipů.
1. Dopřejte si den navíc
Jít do práce ihned po návratu – nevyspalí, rozlámaní z mnoha hodin v autě či letadle, bez šance stihnout vybalit? Stejně byste celou pracovní dobu přemýšleli jen o tom, co vás čeká doma. Kvůli únavě jsou lidé nesoustředění a moc toho neudělají, takže byste si spíš zadělávali na resty či nepříjemnosti.
A i když dnů dovolené není nikdy dost, podle odborníků se vyplatí vzít si volno také den poté, co se vrátíte z dovolené. Pomůže vám se uklidnit a vlastním tempem se vzpamatovat. S volným dnem navíc si odpočinete po cestě, vybalíte, možná přečtete nějaké pracovní maily… Jednoduše tohle tvrdé přistání do reality trochu zmírníte. A kdyby to opravdu nešlo, udělejte si alespoň hezký večer! Nechcete si přece „zadělat“ na syndrom vyhoření.
2. Nenechávejte si resty
Tento bod je dobré znát ještě před odjezdem a řídit se jím: Neodsouvejte nic nutného na dobu po dovolené. Nespoléhejte na představu, že „po dovolené budu odpočatý a vyřeším to raz dva“. Nefunguje to! Naopak vše, co jste před odjezdem nestihli, vás po návratu ještě víc vyčerpá a padne na vás velká únava. Takže se přemozte a veškeré pracovní záležitosti či věci, které je potřeba zařídit, vyřešte. Není nic horšího než hned první den po návratu spěchat na důležité jednání, mít na stole tunu nevyřízených papírů… Odjíždějte proto s čistým štítem, nástup do práce bude o to příjemnější.
3. Návrat si naplánujte
Máte možnost si ještě před dovolenou něco napracovat tak, abyste měli prvních pár dní po návratu volnějších? Udělejte to. Budete mít klid na přečtení mailů, které během vaší nepřítomnosti dorazily, zjistit novinky nebo zadání a pomalu se dostat do standardního pracovního tempa.
Ovšem nejen prací živ je člověk - a to doslova! Ještě před dovolenou si rozmyslete třeba i to, co budete po návratu domů jíst. Noční přílet znamená, že se vám hned ráno nebude chtít vstát a spěchat do obchodu pro snídani… Takže si zásoby na první den či dva nakupte a uvařte a uložte do mrazáku, případně poproste sousedy, kamarády nebo někoho z rodiny, aby vám den předem nakoupili a nechali vám potraviny doma.
4. Těšte se na něco
Těšili jste se na dovolenou a teď, když skončila, najednou nemáte k čemu se upnout a co hezkého čekat? Tak si hned naplánujte nějakou příjemnou akci na víkend: výlet, návštěvu, zážitek. Psychicky to moc pomáhá. Nevracíte se pak jen za povinnostmi, ale také za zábavou a aktivním odpočinkem.
5. Myslete na peníze
Mnoho lidí se na dovolené rozšoupne o trochu víc, než původně zamýšleli, a pak se k podovolenkovému stresu přidá velmi rychle i obava o to, jak díru v rozpočtu ustát a zacelit. Ideální by samozřejmě bylo neutrácet víc, než na co máte, ale když se neudržíte, je dobré mít plán, jak se na chvíli uskrovnit, na čem ušetřit nebo podobně.
Dobře si rozmyslete půjčku na nákup dovolené, která je nad vaše možnosti. Splácení pak totiž mnohdy naruší plány na příští dovolenou, protože je do té doby nestačíte uhradit. Na lehátku u moře možná na dluh, který jste si udělali, nemyslíte, ale po návratu na vás realita dopadne. A vědomí finanční zátěže vám čas po dovolené moc neulehčí, ba naopak.
Když už si půjčit musíte, dělejte to s rozmyslem. Půjčte si jen částku, kterou jste schopni celkem snadno zaplatit, a mějte dopředu promyšlené, za jak dlouho a v jakých splátkách to dokážete. Žádná dovolená nestojí za měsíce či roky života na pokraji bídy.