Článek
Zjednodušeně řečeno, je jedno, jestli si dáte jednu sklenku vína nebo rovnou celou láhev, hlavně že vypijete oba dva přibližně stejně. Tvrdí to závěry studie vědců z michiganské univerzity, kterou zveřejnil britský deník Daily Mail. Páry, které mají podobný přístup k alkoholu, jsou prý spokojenější než ty, kde každý konzumuje odlišně.
Letité zjišťování
A pozor, nejde o nějakou rychlou a jednoduchou studii, ale dlouhodobý projekt, do kterého se zapojilo 2767 manželských párů. Šlo o lidi, kteří spolu byli v manželství v průměru 33 let a pro asi dvě třetiny z nich to bylo manželství první.
V letech 2006 až 2016 odpovídali na otázky týkající se kvality jejich vztahu (zda pokládají partnera za spolehlivého, jestli měli nějaké krize, zda je dokázal jejich protějšek podržet v těžkých chvílích a podobně), ale také na otázky zaměřující se na jejich návyky v popíjení alkoholu (jak často pijí, kolik toho zkonzumují, v jakých situacích a podobně).
Výsledek? U více než poloviny spokojených párů se ukázalo, že fungovalo popíjejí společné a ve velmi podobné míře. Muži obecně měli sice tendence dopřát si o něco víc, ale pokud šlo o rozdíly malé, nebyl to problém. Naopak nejvíc nespokojenosti hlásily ženy, které si alkohol alespoň občas dopřejí, ale jejich muži nepijí téměř vůbec.
Jedinou výjimkou byly páry velkých pijanů. Těžká opilost a alkoholismus naopak vztah zásadně narušují. Lidé ztrácí zábrany a velmi snadno si vzájemně ubližují (především slovně).
V čem je to kouzlo?
I čeští odborníci se závěry studie v podstatě souhlasí, i když nejde až tak o alkohol jako o společně strávený čas a komunikaci. Pokud přijdete z práce, jste unavení, máte třeba starosti, je velmi pozitivní, když si s vámi partner sedne a probere to s vámi. „Společně strávený čas je klíčem ke spokojenosti každého vztahu. Páry, kde spolu ti dva komunikují, mají pevnější pouto, protože se navzájem lépe znají a mají více pochopení jeden pro druhého,“ vysvětluje psychoterapeutka Eliška Nuslauerová.
Navíc fakt, že jste schopní si spolu sednout a otevřít si láhev vína, je důkazem toho, že máte mnoho společného.
„Pokud ta dvojice společně sedí u vínka, znamená to, že má o čem si povídat. Tedy že má nějaký shodný zájem, téma, na které má shodný nebo alespoň podobný názor, aby se u toho nehádala nebo nenudila. A pokud tam tohle je, tak ani tak nejde o to víno, ale spíš o to, že si ti dva našli čas být spolu a povídat si,“ dodává kouč partnerských vztahů Aleš Kalina.
Jde to i jinak?
Je samozřejmě víc možností, jak tohoto pozitivního efektu dosáhnout i bez alkoholu. „Upevnit vztah můžete i jinými aktivitami, třeba procházkou v parku nebo společným sportováním,“ říká Eliška Nuslauerová.
Místo popíjení můžete tedy třeba lízat zmrzlinu? „Samozřejmě to možné je a výsledek bude podobný. Ovšem je pravda, že alkohol v rozumné míře uvolňuje, dokáže z lidí setřást takovou tu běžnou únavu z pracovního dne, nechuť mluvit a podobně,“ tvrdí Aleš Kalina.
Ale víc než u čehokoli jiného platí, že všeho moc škodí!
Jak to je u vás doma? Popíjíte s partnerem?