Článek
Zrevidujte podlahu a nábytek nebo zvažte pořízení nových, dejte „do latě“ stínění, myslete na oživení prostoru zelení a nezapomeňte ani na své žaludky.
1. Pěkně od podlahy
Po zimě zkontrolujte, zda se některý díl podlahy neuvolňuje. Plochy navazující na zahradu rychle vyčistíte pomocí vysokotlakého čističe, který je účinnější než zahradní hadice, na balkonech si vystačíte s hadrem a kýblem.
Pokud plánujete novou podlahu a stávající je sice starší, ale přesto zpevněná, lze novou dlažbu nebo rošty pro montáž prken ze dřeva či kompozitu instalovat na takzvané terče. „Dlažba na terčích je vynikající řešení pro ty, kteří mají rádi pořádek. Pod ni schováte kabely, ale zároveň se k nim jednoduše dostanete, což napomáhá udržovat i čistotu. A když se jedna dlaždice poškodí, snadno ji nahradíte novou,“ upozorňuje Kristýna Corso ze společnosti Cool Interior. Terče jsou praktické i z toho důvodu, že v budoucnu můžete takovou podlahu jednoduše rozebrat.
2. Ochrana před sluncem
Nejvíce se stále používá slunečník a markýza. Slunečník vyneste z komory a upevněte do stojanu, některé modely se kotví k zábradlí. „U markýzy, která se standardně nechává venku celoročně, po zimě zkontrolujte pevnost spojů a vyčistěte ji,“ říká David Žabčík ze společnosti Climax.
Nečistoty a prach z konstrukce omeťte, následně omyjte hadříkem namočeným v mýdlovém roztoku. Teprve potom vysuňte textilii a tu očistěte mýdlovou vodou a houbičkou nebo kartáčem s měkkými štětinami (pokud výrobce v návodu neuvádí jiný postup). David Žabčík dodává, že když na tkanině zůstanou menší flíčky, můžete je vyčistit bezbarvou umělohmotnou gumou, na větší skvrny a mastné fleky lze použít hadřík namočený v technickém benzinu.
3. Starý, nebo nový?
Vyneste ven zahradní nábytek, který jste zbavili prachu a případných nečistot. Pokud je ze dřeva, ošetřete ho podle typu dřeviny k tomu určenými prostředky. A zkontrolujte pevnost spojů. Nebo uvažujete o novém posezení? Už několik let frčí velice sympatický trend – zařídit si venkovní prostor stejně účelně a pohodlně jako doma. Často se používají venkovní sedačky, k vidění jsou i exteriérové barové sestavy, relaxační křesla a podobně. Rovněž na menší balkon se může vejít lavice se středovým dílem, který po vysunutí slouží jako stoleček, nebo zde využijte skládací nábytek.
4. Zelené království
Na tradiční balkonové rostliny je ještě čas, stejně tak na letnění středomořských druhů nebo pokojových květin. Obecně se doporučuje dávat je ven ve druhé polovině května. Ale už teď si pro ně vymezte prostor. „V dubnu balkony a terasy můžou zdobit třeba macešky, sedmikrásky, pomněnky nebo cibuloviny – narcisy, hyacinty, modřence…,“ uvádí Miroslava Paclová ze společnosti Hortiservis.
Nyní je vhodná doba pro nákup nových pěstebních nádob. Například v keramických květináčích rostliny dobře dýchají, těžší kamenné nebo betonové nádoby jsou stabilnější, u kovových květníků si dejte pozor na rychlé změny teplot (díky slunci se zahřejí raz dva, a když nesvítí, stejně rychle vychládají, což nemusí rostlinám svědčit), v případě dřevěných nádob myslete na impregnaci, s ohledem na působení vlhkosti. Používá se také plast, zejména díky tomu, že může napodobovat i výše uvedené materiály.
5. Najezte se venku
Až budete mít vše připravené, vychutnejte si snídani nebo oběd venku, je to příjemná změna. Termoobaly „pohlídají“ teplotu nápojů, nebo rovnou využijte konvici, která po určitou dobu udrží teplotu vody či i čajového výluhu. A oběd „zajistí“ gril. Popel, dým nebo otázku paliva netřeba řešit u elektrických grilů, stačí mít v dosahu zásuvku. Nebo si z kuchyně přeneste toastovač, vaflovač či palačinkovač. Ke spotřebiči ještě přidejte pojízdný servírovací vozík.
A abyste při stolování venku na jaře neprochladli, pořiďte si přenosné exteriérové topidlo. Nebo alespoň hřejivou deku.
Také už se těšíte na společné rodinné stolování pod širým nebem?