Článek
Běžně se používají sklo, kámen, dřevo, keramika a cihla, mezi atypické obklady patří třeba kovové plechy nebo plasty. Na co myslet hned zkraje? Zvolený materiál i plocha, kterou chcete obkládat, mají ladit s celkovým charakterem interiéru.
Dřevěná volba
V segmentu dřevěných obkladů si vybírejte z mnoha možností. „Od klasických palubek, prken, přes deskové materiály, jako jsou laťovky, dřevotřísky typu DTD, OSB a podobně, zde je to spíše o práci designéra se strukturou těchto desek, až po mozaiky použitelné i ve vlhkem namáhaných prostorách. Fantazii se meze nekladou, jen je nutné zvolit správný druh nebo povrchovou úpravu tak, aby nedošlo k deformaci či poničení,“ vysvětluje architektka Karolína Reslerová ze studia Free Architects. Například do koupelny se hodí tvrdé exotické dřeviny typu teak, surové dřevo by vadilo třeba poblíž krbu nebo u sporáku, proto se povrchově upravuje nebo překrývá sklem a podobně.
Působivý kámen
Obklady v interiéru můžou být z přírodního i umělého kamene. Přírodní varianta má jedinečnou kresbu, ovšem i kvalitní umělý kámen (který se stejně vyrábí z drti přírodního kamene) je pohledově velmi věrný. „Typově lze kamenné obklady rozdělit také do dvou skupin – skládaný štípaný kámen mnoha druhů a rozměrů, nebo deskový – mramor, travertin, vápenec...,“ uvádí Karolína Reslerová. Rovněž použití kamenného obkladu nemá omezení. A pokud vás zajímá i jeho jiné využití v interiéru, přečtěte si článek Umělý kámen zjednoduší úklid!.
Skleněná paráda
Sklo je hladké, proto se naněj často sázív místech náchylných na znečištění (kuchyně, koupelny), ale není to dogma. „Sklo jako obklad stěny se může stát jednotícím prvkem v interiéru a zároveň mít funkci nepřímého osvětlení díky přidaným LED diodám. Používá se i jako orientace v prostoru a pro navození příjemné atmosféry,“ upřesňuje designér Aleš Ullmann z firmy Sapeli.
Vybírejte sklo průhledné, bílé, barevné, se vzorem… Přiaplikaci větších ploch jde o obklad beze spár. Co je dobré ještě vědět? „Pokud obkládáte stěnu poblíž varné desky, doporučuje se kvůli bezpečnosti zvolit kalené – tvrzené – sklo,“ uvádí interiérová designérka Zuzana Wiesnerová z firmy Ambience design. A že nejde o chladný a studený materiál, dokládá i článek 5 případů, kdy vás v bytě zachrání sklo!.
Staré dobré cihly
Možná bydlíte v panelákové garsonce a smějete se – kam asi dáme cihly! K vám se zrovna nehodí, avšak do prostorově lépe řešených interiérů ano, a to nejen jako obložení krbu. Kromě tradičních cihel se nabízejí cihelné pásky. Právě to je šance i pro panelákové byty. „Samotné pásky se mohou použít pouze jako reliéf a jejich barevné řešení se pak dotvoří malbou sladěnou ke zbytku interiéru,“ nabízí tip Karolína Reslerová. Dodává, že se pásky dělí na ručně lisované a strojně lisované a dále pak glazované, které se dobře omývají, nebo hliněné celoprobarvené.
Tradiční keramika
Dlouhá léta obkládáte koupelny a kuchyně, i když vhodně použitá keramika oživí třeba i obývák. Pokud doma nebojujete s centimetry, vězte, že rozměry obkladů se stále zvětšují; dnes už nejsou výjimkou velikosti 100 x 50 centimetrů (byť existují i větší). Když chcete novou koupelnu, aniž byste museli osekávat staré obklady, volte výrobky minimální tloušťky. A jaké vybrat obklady? Hladké, strukturované, lesklé, matné, anebo lapované (střídání lesku a matu)...
Dokážete si u sebe doma představit obložené stěny? Napište nám, kterému materiálu byste dali přednost!