Ani v menším bytě nemusíte stále zakopávat o krabice s věcmi, nesloženým oblečením nebo lamentovat v kuchyni, že v ní není dost místa. Nabízíme vám tipy, jak vylepšit úložné prostory.
Článek
Místnosti sice nelze zvětšit, ovšem můžete změnit jejich vybavení. Někde pomůže drobnost, jinde to chce radikální změnu. Jak uspořádat komoru, kuchyni a šatnu?
1. Jak vybavit komoru
Slouží pro ukládání věcí, jež používáte sezonně či jen občas, proto se vybavuje snadno. Základ představují regály, police a úložné boxy. „Samostojné jsou většinou regály bez dvířek. Pokud by měl regál o malé hloubce – třeba 35 cm – ještě dvířka, po jejich otevření by hrozilo, že se regál převrátí,“ upozorňuje designér Petr Shromáždil, spolupracovník společností J.A.P. a Trachea. Musíte ho kotvit ke stěně? Jak který, tento fakt je uvedený v návodu k montáži výrobku.
2. Co se vejde do kuchyně
Moderní dolní skříňky mají podobu hlubších výsuvných šuplíků – vyberte si takové, které lze díky použitému kování vysunout po celé hloubce, abyste snadno dosáhli i dozadu. Nábytek se dá otevírat a zavírat ručně, mechanicky nebo elektricky, stejné otevírání platí i pro horní skříňky, jež se vybavují policemi. Existuje i sklopné kování pro horní skříňky – police jsou napojené na mechanismus, který je „snese“ níž. Pro klid váš i sousedů je dobré nábytek opatřit tichým dorazem (pak se neslyšně zavře).
3. Praktické drobnosti
Zatímco kování a s ním spojenou manipulaci skříněk je třeba řešit s nákupem kuchyňské linky, organizéry do šuplíků se dají pořídit dodatečně, stejně tak úložné boxy či drobný drátěný program. „Více místa poskytnou závěsné poličky. Pokud mají silnou přísavku, nemusíte ani vrtat do zdi, což oceníte hlavně v umakartových jádrech nebo u sádrokartonové zdi,“ radí architektka Petra Polányiová z Bonami CZ. V každé kuchyni se užijí Chytré obaly a dózy na potraviny. Mušky a moli nebudou mít šanci!.
Dodatečně lze montovat například závěsný systém na kořenky a další pomocníky přímo na laminátové zadní stěny.
4. Spíž v podobě skříně
Dříve tradiční spíž na ukládání surovin k vaření dnes nahrazuje potravinová skříň. Pokud suroviny nedáváte zvlášť do nádob či sáčků, pak jsou vhodnější plnovýsuvy s pevným dnem. Zásuvky se vysouvají buď všechny najednou, nebo jednotlivě. A jak je to s nosností? Tu udává výrobce kování, jen pro představu – například skříň o výšce 180 cm a šířce 60 cm unese až 100 kilogramů potravin.
5. Zařizujeme šatnu
„Šatnu je vhodné vytvořit jako samostatně uzavíratelnou místnost, ve které je maximálně využitý prostor obvodových stěn pro ukládání oblečení a zbude dost místa i pro oblékání. Samostatně uzavřená místnost umožňuje umístění úložných systémů bez dvířek,“ uvádí designérka Vendula Hladíková z G Servisu.
Dá se zařídit policemi, ale i ty můžou být plnovýsuvné, stejně jako drátěné koše, a kam nedosáhnete, tam se hodí sklopné šatní tyče na ramínka. Na jednotlivé typy oblečení se prodávají k tomu určené prvky – kalhotovník, držák na pásky či šátky, botník a podobně.
6. Jde to i v ložnici
Kde není samostatná místnost, tam lze vyčlenit část pokoje, kterou přepažíte. Ale i tady musíte vyřešit způsob uchycení jednotlivých prvků. Nejste-li zruční, lepší je poohlédnout se po ucelených systémech, včetně nosných profilů. Vy už si jen vyberte jednotlivé díly, aby vám šatna dobře sloužila.
Šikovné ruce ovšem zvládnou vytvořit jednoduchou šatnu i samy. Je to i váš případ? Dejte vědět ostatním čtenářům, jak jste to udělali.