Článek
Mezonetový byt v terasovém bytovém domě na západním okraji Plzně má výhody bydlení v domku i v bytě. Stejně jako v bytě vás jeho údržba tolik nezatěžuje a stejně jako domek má zahrádku i terasu, dvě koupelny, dvě toalety a šikovné uspořádání, zde zcela podle potřeb rodiny.
„Dlouho jsem sháněl byt, než jsem narazil na tento projekt bytového domu. Líbilo se mi hlavně místo, jižní orientace a možnost přijet autem prakticky před práh. Byt ale vyhovoval jen částečně. Našli jsme odvahu a zkusili ho v rámci klientských změn nechat přestavět,“ svěřuje se majitel.
Úložné prostory budete hledat
Návrh přestavby a vybavení interiéru svěřil majitel architektonickému ateliéru RAP partners architekti. Ti na malém půdorysu navrhli účelné uspořádání s chytře zakomponovanými úložnými prostory. „Styl vybavení bytu jsme volili s důrazem na účelnost. Tak si to majitelé přáli a v detailech i leccos sami dotvořili. Krásný příklad je samouzavírací dětská zábrana na schodišti, kterou jsme ve spolupráci s majitelem a truhláři doslova vyvinuli,“ říká autor projektu, architekt Ondřej Pihrt z ateliéru RAP.
Obývák je ve stylu loftu
Dvoupatrový mezonet v posledním patře domu je nyní dispozičně uspořádán jako 3 + kk. Ve spodním patře bytu byste překvapivě nenašli obytnou zónu, nýbrž vstupní halu, pracovnu s východem na zahradu a navazující koupelnou s WC, šatnu a technické zázemí. O patro výš jsou ložnice, dětský pokoj, druhá koupelna a obývací pokoj s kuchyní a jídelnou.
Díky loftově prosklené jižní stěně je neustále zalitý světlem. Z obýváku se dostanete na terasu o ploše 26 m2. Celý byt má 110 m2 plochy, 133 m2 má zahrada.
Střízlivé barvy mají smysl
Vybavení je hodně promyšlené, většina nábytku byla proto vyrobena na míru. Celkové barevné ladění je spíše střízlivé, převládají bílá a hnědá, neutrální barvy jdou dohromady s kovem, dřevem i výraznými římskými roletami. Díky prosvětlení celého interiéru si architekt mohl dovolit použít velmi tmavou dubovou podlahu, která celý prostor bytu sjednocuje.
Byt s řádem
Majitele, mladou rodinu s dětmi, čeká ještě zútulňování interiéru. Zatím se tu barevnými doplňky moc neplýtvá, i proto může interiér působit na někoho i studeně. Ale má svůj řád, a tedy i půvab. Ostatně, pokud je na konci řetězce spokojený majitel, nemůže být nic špatně.
Celý byt ve dvou patrech s garáží, terasou a zahradou vyšel včetně přestavby, honoráře architekta a vybavení nábytkem i spotřebiči na asi 6,5 milionu korun, samotná přestavba a vybavení vyšly asi na 1,8 milionu korun.
Jak by se vám takové bydlení líbilo? Nebo byste si ho představovali jinak? Diskutujte pod článkem!