Článek
Také si nejprve očistíte boty, a pak vcházíte domů? Rohožka je sice drobnost, ale ani ta vás nemusí nudit. A totéž platí i o botnících, u nich se však nabízí více různých řešení. Vybírejte!
(Ne)obyčejná rohožka
Máte rodinný dům, nebo žijete v paneláku či jiném bytovém domě? „V rodinném domě je většinou zádveří, kam se vchází přímo se špinavými botami, a až tady se očistí na rohožce. Kdežto před vchodovými dveřmi do bytu si lidé často dávají menší rohožku a zde se i zouvají. Rohožka bývá solitérní, ale v některých nových bytových domech se s ní už počítá předem, a pak se zapouští do dlažby,“ připomíná designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Z čeho bude
Běžně se rohožky vyrábějí z přírodních i umělých materiálů, časté je například použití kokosového vlákna, A i když jde o detail, který snadno vyměníte, ptejte se na její protiskluznost. Tu může zajistit například guma použitá na spodní straně.
Mezi novější materiály patří paměťová pěna, na kterou se dají natisknout nejrůznější motivy. Je však méně praktická co do údržby, používá se spíše jako druhá rohožka (na jedné si otřete boty, na druhou je odložíte).
Řešíme botník
Aby nošená obuv měla šanci „vydechnout“ a třeba i proschnout, vhodnější řešení slibuje otevřený botník – zcela, nebo alespoň do jisté míry (částečně otevřená zadní část, uzavřená přední).
„Moderní je ale integrovat botník do celé nábytkové sestavy, která se často kombinuje s místem na sezení,“ říká architektka Miroslava Karasová s vlastní praxí. Na co pozor? „Jako nešvar vnímám snahu mnoha lidí o vytvoření maxima úložného prostoru právě v zádveří. Přitom tady má být nábytek na právě nošené oblečení, boty, tašky a podobně,“ upozorňuje Věra Tomíčková.
Praktické hledisko
Kromě regálové klasiky jsou dnes v oblibě výsuvné a výklopné systémy, které usnadňují přístup k uložené obuvi. „Botník tedy může být sestavený z jednotlivých zásuvek. Nebo je vybavený výklopnými, například drátěnými či plastovými systémy – tato varianta se hodí do menších prostor,“ připomíná Ivana Pehalová ze společnosti Nadop.
Čistě z pohledu trvanlivosti použitého materiálu pak nezáleží na umístění botníku: „Před dveřmi bytu je velmi podobné klima jako uvnitř vaší domácnosti. Na chodbě obytného domu se však více práší, čili zde je vhodnější pořídit si botník na vyvýšeném soklu či nožičkách,“ uvádí Ivana Pehalová.
Dveře jako parádnice
Zejména na podzim a v zimě si mnozí lidé zdobí dveře věnci. Rodina s dětmi možná zvolí i veselé samolepky, které lze snadno obměnit, a milovníci zeleně zase rostlinu v květináči.
Až budete uvažovat o nových vchodových dveřích, zvažte také dekor – z každé strany může být jiný. Nejde o žádnou rozmařilost, ale o sladění designu, aby i vstupní dveře z vnitřního pohledu měly stejný „kabátek“ jako ostatní interiérové dveře.
Více o dalších funkcích se dočtete v článku Ideální vchodové dveře: Které zabrání zlodějům, požáru i hluku zvenčí?
Už jste zkoušeli umístit botník před dveře bytu? Jak dlouho vám tam vydržel?