Článek
Není to tak dávno, kdy lékaři mnoha nemocným kávu zakazovali – její škodlivost se přitom stále nepodařilo ani jednoznačně prokázat, ani celkově vyloučit. Zato o pozitivních účincích na organismus toho bylo zjištěno o dost víc. Co všechno káva umí?
Pořádná porce antioxidantů
Že je v kávě povzbuzující kofein, je obecně známé. Věděli jste však, že obsahuje i velké množství antioxidantů? Ano, těch antioxidantů, kvůli nimž zastánci zdravé výživy pojídají kila ovoce a zeleniny. Tyto látky chrání buňky proti volným radikálům a tím brání jejich předčasnému stárnutí, dále posilují odolnost nervového a imunitního systému a hrají zásadní roli v prevenci řady závažných chorob.
„Je prokázáno, že káva má významně větší celkové antioxidační účinky než kakao a zelený čaj, přičemž až 70 procent antioxidantů, které denně přijmeme, pochází právě z kávy,“ dodává gastroenterolog a nutricionista Thomayerovy nemocnice v Praze a garant Institutu kávy docent Pavel Kohout. Antioxidační účinek kávy byl prokázán i v další souvislosti – výzkumy ukázaly, že dva šálky denně snižují riziko výskytu rakoviny dělohy o sedm procent.
Na plný výkon
Kofein zase může výrazně pomoci při boji s příznaky Alzheimerovy nemoci, neboť se snadno dostává do mozku a účinkuje přímo. Pijete-li kávu kvůli uvedeným účinkům, je jedno, zda si dáte espresso, rozpustnou či turka. „Jakákoliv z nich pomůže díky kofeinu zlepšit bdělost, pozornost, logické myšlení a celkovou tělesnou i duševní výkonnost," vysvětluje Pavel Kohout.
Chrání játra, zahání zubní kámen
Různé zdroje uvádějí i další zdravotní přínosy. Díky kofeinu dochází v těle k uvolňování kortizolu a adrenalinu do krve a to podporuje činnost srdce. Káva zmírňuje negativní účinky alkoholu, pravidelná konzumace snižuje riziko vzniku cukrovky 2. typu a tři šálky denně chrání před cirhózou jater. A možná vás překvapí, že při prevenci tvorby močových kamenů je pití kávy účinnější než pití vody. Díky antibakteriálně působícím látkám působí i proti zubnímu kazu.
Dobrá nálada na celý den
Chcete si zlepšit náladu? Pijte dva až tři šálky kávy denně a vaše tělo začne produkovat serotonin, dopamin a noradrenalin – mají vliv na náladu a pocity štěstí. Kofein v kávě blokuje specifické receptory adenosinu v nervových tkáních, čímž se udržuje stav aktivity, ale zlepšuje se tak i celková paměť. Dáváte-li si voňavý nápoj především pro povzbuzení, měli byste vědět, že účinek vrcholí asi za jednu až dvě hodiny poté, co přejde do krve. Proto je šikovné „dávkovat“ si několikrát denně malý šálek než pouze jednu velkou porci kávy ráno. Při nižší a častější konzumaci působí kofein lépe na příslušná centra mozku. A jen pro srovnání: 600 mg kofeinu zvýší bdělost a povzbudí náladu stejně jako 20 mg amfetaminu!
Štíhlejší díky kávě? Ano!
Bylo také prokázáno, že káva napomáhá hubnutí. Působením kofeinu se do krve uvolňují tukové zásoby, které tělo začne používat jako primární zdroj energie. Vědci z Australského sportovního institutu zjistili, že po požití kofeinu začínají svaly odčerpávat energii přímo z tuků.
Nezapomeňte zamíchat
Účinky kávy ovlivňuje mnoho aspektů – jinak působí na mladé a jinak na starší, vliv má i tělesná hmotnost a životní styl. Ovšem není káva jako káva a záleží i na vybrané odrůdě a způsobu přípravy. „Kvalitní přístroj na přípravu espressa by měl mít čtyři hlavní faktory důležité pro přípravu kávy: rychlý a odolný mlýnek, spařovací jednotku, která zajistí, aby káva měla vždy optimální teplotu, precizní tempování pro vyváženou chuť a systém automatického čištění, díky kterému dojde po každé přípravě kávy k vyčištění vnitřních částí,“ vysvětluje Kateřina Holíková, produktová manažerka značky Krups.
Důležité také je, jak budete kávu pít. Barista Jan Komárek doporučuje nepřidávat do kávy nic dalšího – ani cukr, ani mléko. „Velice důležité je espresso před pitím zamíchat lžičkou. Všechny sladké a ovocité tóny v kávě jsou hustější a usazují se na dně šálku,“ dodává.
Chcete být zdravější s espressem?
S těmi to přístroji ho připravíte rychle, jednoduše a kvalitně a skvěle si pochutnáte.
Skvělá káva tradičně
Pijete kávu pro zdraví, nebo pro chuť?