Článek
Zdá se, že letos bude cestování za mořem o něco složitější. Nevadí! Stačí pár šikovných doplňků v námořnickém stylu a skvělou přímořskou atmosféru si vytvoříte i doma. Poradíme vám, jak na to, i jak vnést tento styl do jednotlivých místností.
1. Kombinace modré a bílé barvy
Základními barvami námořnického stylu jsou bílá a modrá – právě ty snadno vyvolají představu mořských dálek. Neměly by chybět ani barvy písku, slunce a dřevěných lodních palub se záchrannými kruhy. Jinými slovy, bílo-modrou kombinaci je dobré doplnit žlutou, pískovou, červenou a bílou s patinou nebo přírodním dřevem. Vhodné jsou i doplňky v korálové barvě.
2. Přírodní materiály
Asi vás nepřekvapí, že se námořnický styl inspiruje mořem a okolní přírodou také v oblasti používaných materiálů. Proto byste měli volit především výrobky ze dřeva, ratanu, konopí, juty, bavlny, lnu a kovu. Zkuste vyrobit pár dekorací z provazu.
3. Mořské a lodní dekorace
Skutečným klíčem k dosažení příjemného námořnického vzhledu interiéru jsou dekorace. Ať už se jedná o kormidlo, kotvu, glóbus, rybářskou síť, nástěnné mapy, záchranné kolo, modely lodí, maják, obrázky mořských živočichů a ryb, mušle, lastury, kamínky, nebo písek. Některé si dokonce můžete vyrobit sami: stačí do skleněné misky nasypat trochu písku a přidat pár kamínků a mušlí. Co třeba vlastnoruční kulatý kobereček z provazu?
4. Kuchyň: textilie se stylovými vzory
Mezi nejlevnější obměny interiéru patří textilie a platí to i pro námořnický styl. Ale co si kromě pruhovaných modro-bílých závěsů ještě pořídit do kuchyně? Nový ubrus, sedáky na židle či utěrky. A jestli na nich budou jen námořnické pruhy, nebo zvolíte motivy lodí, lastur či záchranných kruhů, to už záleží jen na vás. K tomu se hodí nádobí se stejnými nebo podobnými dekory.
Neměli byste zapomenout ani na stylovou vázu či obaly na květináče. Pěkně vypadají i proutěné košíky na drobnosti nebo na pečivo či ovoce. Ideální jsou samozřejmě v bílé barvě a opatřené lehkou patinou.
5. Obývák: fotky z dovolené
Že léto prožijete bez moře, neznamená, že si na něj nemůžete zavzpomínat. Takže zapomeňte na to, že komody plné rámečků s fotkami z dovolených, kamínků, škeblí a gelových víček s mušličkami jsou out. Klidně to všechno vyndejte ze dna skříně a ozdobte tím celý obývák.
Na sedačku si pořiďte několik dekoračních polštářků s mořskými motivy a pod konferenční stolek třeba nový kusový koberec. Možná se vám pruhovaný vyloženě nehodí, ale co třeba tmavomodrý? Nebo zvolíte ratanovou rohož? A aby byla přímořská atmosféra dokonalá, pověste si mezi dveřní zárubně zvonkohru z mušliček. A jestli se vám opravdu stýská, vyrobte si moře ve sklenici.
6. Ložnice: námořnické povlečení
V ložnici by byla asi velmi stylová nebesa z rybářské sítě, to však ocení jen málokdo. Nicméně pár doplňků, jako jsou lucerny, hrubě tkané koberečky a hlavně povlečení s mořskými motivy, si sem pořídit můžete. A při té příležitosti si vyrobte elegantní dřevěnou lucernu do bytu i zahrady.
7. Dětský pokoj: dejte prostor fantazii
Asi nejvděčnější místností pro dekorování v námořnickém stylu je pokojíček. Tady můžete popustit uzdu kreativitě nejen své, ale i svých potomků. Asi je zbytečné pořizovat postel ve tvaru lodě či mušle. Tak dlouho, aby se to vyplatilo, námořnické nadšení dětem zřejmě nevydrží. Proto zvolte levnější cestu. Modro-bílé pruhy by se měly objevit například na povlečení, závěsech či stěnách. Celkový námořnický vzhled dotvoříte kormidlem, kotvou anebo lanovými žebříky. A k nim se báječně hodí pořádná lodní truhla, která dodá místnosti styl a přitom se do ní vejdou všechny hračky.
Víte, které další interiérové styly jsou teď populární?