Článek
Šťastná to žena, která čas od času nezažívá střídání nálad. Veselý úsměv z ničeho nic přejde v pláč. Takřka z minuty na minutu a mnohdy bez jakékoli zjevné příčiny. Jste-li single, můžete zalézt pod peřinu a na chvíli přerušit styky se světem. Ve vztahu to ale tak úplně nejde, ten by měl být založený na tom, že jste tu jeden pro druhého. A časté střídání nálad mu zrovna neprospívá.
Zátěž pro vztah
„Zdravý partnerský vztah by měl občasné výkyvy ustát, ale všeho moc škodí. Opakované a časté změny nálad, zejména pokud je ventilujete vůči partnerovi, vztah zatěžují a mohou vést k vzájemnému odcizení nebo ho i zničit,“ varuje Mgr. Michal Mynář z brněnské psychoterapeutické praxe.
Náladovost může být celkem banální záležitostí, ale i známkou duševní nemoci. Pokud vám výrazným způsobem narušuje každodenní fungování a pociťujete nezájem ke všemu, co vás dříve naplňovalo, je ta správná chvíle na návštěvu psychologa. „Může jít o projev chronického stresu nebo nespokojenosti se životem, ale také třeba o symptom poruchy osobnosti,“ jmenuje Michal Mynář.
V ostatních případech mohou pomoci tyto triky:
Vysazení či změna hormonální antikoncepce
O souvislosti střídání nálad a užívání antikoncepčních pilulek není pochyb. Studie dánských výzkumníků publikovaná v odborném časopise JAMA Psychiatry dokonce prokázala spojitost hormonální antikoncepce se zvýšením rizika deprese. Řešením u některých žen by tedy mohlo být úplné vysazení nebo alespoň změna pilulek. Různé antikoncepce totiž obsahují různé hormony, a proto je i reakce organismu odlišná.
Dostatek sexu
Nestrádáte náhodou v sexuální oblasti? Její zanedbávání se totiž projevuje na psychice a bezpochyby tak posiluje sklon k náladovosti. Při milování se do krve uvolňují hormony štěstí, endorfiny. Velmi vhodný je v tomto ohledu ranní sex, který vám skvěle nastartuje celý den, a dokáže také ozvláštnit vztah osvobozením od večerní rutiny.
Navíc má pozitivní účinky na zdraví. „Ranní sex posiluje imunitní systém, protože zvyšuje hladinu imunoglobulinu A – protilátky chránící proti infekci,“ uvedla doktorka Debby Herbenick pro Daily Mail.
Duševní hygiena
V dnešní stresem nabité době je péče o duši obzvlášť důležitá. „Základním předpokladem k regeneraci jak fyzické, tak duševní síly je schopnost najít si během dne příjemnou činnost, která odvede myšlenky od povinností a starostí. Často stačí vhodné relaxační cvičení, které zabere pár minut denně, například jóga nebo řízené imaginace bezpečného a klidného místa, které si klientka zvolí. Vhodná je i káva s kamarádkou nebo procházka v parku,“ radí psycholožka Mgr. Tereza Žaloudková.
Správná strava
Jste to, co jíte, platí i v upravené podobě, tedy že se cítíte tak, jak jíte. Striktní diety mohou vyvolat krátkodobý pocit štěstí ze shozených kilogramů, ale záhy ho vystřídá špatná nálada, která je důsledkem zejména omezení sacharidů. To ovšem neznamená, že se máte ládovat sladkým. Jednoduché sacharidy s vysokým glykemickým indexem způsobují kolísání krevního cukru, s čímž souvisí i kolísání nálady. Poradíme vám Co jíst, abyste byli v psychické pohodě a díky tomu i zhubli.
Komunikujte
To, že náladovost může být pro vztah problémem, ale neznamená, že máte před partnerem své pocity skrývat. Naštvaný výraz a klamné ujištění, že vám vážně nic není, nic neřeší. Buď ho poproste o chvilku o samotě, nebo pokud má vaše trápení konkrétní podobu, svěřte se. Vaši důvěru uvítá.
Trápí vás střídání nálad? Jak s tím bojujete?