Článek
Postup
01.
Uzený jazyk řádně omyjte pod tekoucí vodou a uvařte doměkka společně s očištěnou zeleninou a kořením. Má poměrně tuhé maso, proto je možné, že bude potřebovat ke změknutí i víc než dvě hodiny. Nejtužší je u špičky, zda je tedy opravdu měkký, zkoušejte především u ní. Uvařený hned zchlaďte v ledové vodě a oloupejte od kořene směrem ke špičce (podjazyčí odstraňte).
Tip: Dobu varu zkrátíte, když použijete tlakový hrnec, k uvaření vám tak postačí hodina. Část jazyka můžete podávat zatepla, třeba s křenovou omáčkou. Názory na použití uzeného vývaru se liší, někdo ho považuje za příliš slaný či nezdravý, někdo vymění během vaření uzeného masa jednou vodu, faktem ale je, že se v české kuchyni hojně používá. Když proti němu nemáte žádné výhrady, můžete ho použít na uzenou polévku nebo jako základ pro hrachovou kaši.
02.
Na nálev přiveďte k varu hovězí vývar s kořením. Přidejte oba octy s cukrem, solí, worcestrovou omáčkou a hořčicí. Promíchejte, případně dosolte a nechte trochu zchladnout, poté odstraňte bobkový list a nové koření (pepř a hořčičné semínko můžete v nálevu ponechat).
Tip: Když máte rádi ostřejší jídla, přidejte do nálevu kousek najemno nastrouhaného čerstvého křenu.
03.
Oloupaný jazyk nakrájejte na velmi tenké plátky a vložte do vlahého nálevu. Přidejte oloupanou cibuli nakrájenou na tenká půlkolečka, promíchejte a nechte v chladu uležet do druhého dne. Pokrm servírujte v pokojové teplotě s krajícem dobrého chleba, ozdobený trochou ostřejších čerstvých bylinek – hodí se pažitka nebo výhonky hořčice.
Tip: Naložený uzený jazyk je nejlepší, když se pár dní rozleží, skladujte ho v lednici a odebírejte čistou lžící. Nálev ale neobsahuje tolik octa jako běžní utopenci, proto ho spotřebujte do týdne.
Dáváte přednost klasice? Tihle utopenci jsou lepší než z hospody!