Článek
Dýňové pyré je skvělý polotovar a uplatní se v mnoha receptech, dýně hokaido je ale tak jemná a vděčná surovina, že ji můžete do koláčů přidat i syrovou. Nebojte se pak těsto výrazně okořenit a nakonec přidat pořádnou porci pikantní marmelády např. pomerančovou se zázvorem, s dýní znamenitě ladí. Ale od začátku...
Postup
01.
Syrovou dýni pořádně omyjte, osušte, odstraňte semínka (dýňová semínka nevyhazujte, jsou skvělá pro zdraví i krásu) a nastrouhejte ji i se slupkou na jemném struhadle, jde to lehce (budete potřebovat přibližně polovinu menší dýně nebo čtvrtinu velké).
02.
Plech na pečení vymažte máslem a vysypejte hrubou moukou, předehřejte troubu na 180 °C.
03.
Do mísy prosejte mouku se špetkou soli a práškem do pečiva. Ve druhé (větší) míse šlehejte ručním šlehačem vejce s cukrem, až vznikne nadýchaná světlá hmota. Pomalu zašlehejte i olej, mléko a perníkové koření (kořením nešetřete, dýně snese výrazné ochucení). Ručně vmíchejte nastrouhanou dýni tak, aby se v těstu pořádně rozptýlila.
04.
Nakonec přidejte moučnou směs a ještě jednou pořádně promíchejte. Těsto vlijte do pekáče a pečte asi 20 až 25 minut, až špejle zapíchnutá doprostřed vyjde suchá.
05.
Upečený perník nechte krátce zchladnout, potřete pořádnou porcí hladké marmelády a nechte úplně vychladnout.
06.
V mezičase si připravte polevu: ve vodní lázni rozpusťte čokoládu, přidejte máslo a mléko. Po přidání mléka a másla to bude chvíli vypadat, že se čokoláda srazila – dál pomalu zahřívejte a míchejte, suroviny se spojí do hladké a lesklé polevy.
07.
Vychladlý perník přelijte čokoládovou polevou, plochým nožem ji opatrně rozetřete a posypejte nahrubo nasekanými mandlemi. Nechte ztuhnout a podávejte nakrájený na řezy.
Dýně není jediná podzimní zelenina, kterou můžete propašovat do sladkých moučníků. Skvělá je třeba mrkvová bábovka nebo brownies z červené řepy. Ale jestli máte oranžové královny podzimu dostatek, inspirujte se i dalšími recepty z dýně.