Článek
Zalovili jsme v historii i současnosti, a nabízíme vám sedm tipů na nádobí, které je nejen pěkné, ale také určitým způsobem zajímavé. Až si domů pozvete návštěvu a dojde vám řeč, nechte talíře, podnosy, misky, hrnky, sklenice nebo třeba pánve, aby vyprávěly za vás…
1. Dekor, který se neomrzí
Nádobí s tradičním motivem, kterému se říká cibulák, se vyrábí už pár století. Proč je i dnešní cibulák stále originální? „Vyrábíme ho v nezměněném dekoru i tvaru, jak se zrodil v roce 1729. Originál je i proto, že dekor, který se z 50 procent přenáší tiskem a z 50 procent doplňuje ruční malbou a stafáží, se uzavře mezi střep a glazuru. Složení barvy je trvalé, nelze ho poškodit mytím a snese i mikrovlnný ohřev, což málokdo ví,“ uvádí Vladimír Feix z Českého porcelánu, firmy, jejíž tradice, byť pod jiným názvem, spadá až do roku 1864.
2. Nápad, který oceníte
Srovnáme-li dobu existence na trhu, pak je značka Elizabeth opakem cibuláku. Její výrobky jsou totiž k dostání až od roku 2011. Proč nám přijde zajímavá? Sami si můžete poskládat sadu nádobí tak, jak potřebujete, a nejde jen o počet kusů – vyberte si rovněž dekor, který se vám líbí. Nám je sympatické i to, že firmu založili dva lidé „od fochu“ poté, co se společnost, v níž před tím zhruba dvacet let pracovali, dostala do konkurzu.
3. Jméno, jež přitahuje pozornost
Italská značka Alessi už od roku 1922 nabízí produkty pro běžné použití v domácnosti, včetně kuchyně. „Pro Alessi pracuje i mnoho světoznámých designérů a architektů, jako například Zaha Hadid, Philippe Starck, Alessandro Mendini a dříve i Jan Kaplický,“ uvádí Ondřej Lazar Krynek z firmy DesignBuy CZ. Právě Jan Kaplický vytvořil například stolovací servis Bettina nadčasového designu, který se hodí všude.
4. Módní dům v kuchyni
Když se řekne Rosenthal, bez pochyby se vám vybaví slovo porcelán. Firmu založil v roce 1879 rada Philipp Rosenthal v německém Selbu. Vyjmenovat všechny výtvarníky, architekty i módní návrháře, kteří s Rosenthalem spolupracovali, bychom nestihli, proto zmíníme jen jedno jméno – Versace. Vzájemná spolupráce začala před dvaceti lety, a výsledkem je několik jedinečných kolekcí porcelánu, skla a příborů.
5. Od nich máme sklenice na víno
Další značku, která má za sebou úctyhodnou historii – existuje více než čtvrt tisíciletí představuje Riedel. Dnes je po celém světě známá jako rakouská, avšak původem z Čech; Riedelové patřili mezi naše nejvýznamnější sklářské rody. Navíc Claus Riedel byl v dlouhé historii sklenic první, kdo jejich tvar podřídil charakteru vína. Proto se považuje za vynálezce sklenic na víno.
6. Materiál, který voní dálkami
Z Filipín pocházejí mušle Capiz, které se nikde jinde na světě nevyskytují. Protože mušle jsou pevný a přitom tvárný materiál, vyrábí se z nich leccos, včetně talířů, táců nebo misek. „Původně bílé mušle se mohou barevně upravovat a také se brousí, nádobí se zpevňuje přírodní pryskyřicí,“ říká Monika White z Le Patio Lifestyle.
7. Nádobí, které vás nepotopí
Když si Ernst Mauviel založil ve Francii manufakturu na výrobu měděného nádobí, psal se rok 1830. Kromě tradice však milovníky příběhů zaujme, že právě z nádobí této značky se vařilo v kuchyni na slavném Titaniku. Podobný požitek z hrnců, kastrolů nebo pánví Mauviel, zato pěkně v suchu, si můžete dopřát i vy.
Který z našich příběhů se vám natolik zalíbil, že byste si nádobí s ním spojené pořídili domů?