Článek
Byt se nachází v novostavbě na okraji Prahy. Jak už to u hotových staveb bývá, designéři z Toto studia při jeho zařizování pracovali s hotovými podlahami, dveřmi v imitaci dřeva a téměř vybavenou koupelnou.
1. Dobré dispozice
Byt 2 + kk potěší balkonem a také šikovně řešenými dispozicemi; ze vstupní chodby se vchází do obou pokojů, koupelny i komory. Což na druhé straně předurčilo zařízení chodby. Jelikož z ní nebo do ní vedou patery dveře, musela si vystačit s velkoplošným zrcadlem, na míru vyrobenou komodou a věšáky s oddělenou skříňkou. Nikterak to však nevadí, protože byt disponuje komorou a největší úložné prostory se situovaly do ložnice.
Z pohledu stavebního tady vše zůstalo, jak bylo, s příčkami ani jinými zásadními prvky se nehýbalo. Úpravy ale doznaly instalace potřebné pro kuchyňskou linku a také elektroinstalace s ohledem na osvětlení. Hodně se používá nepřímé a kvůli němu zase sádrokarton.
2. Centrum dění
Dnes už tradiční propojení kuchyně s obývákem má vše, co se žádá – pohodlnou sedačku, velkoplošnou televizi a praktickou kuchyňskou linku. Na jedno její rameno navazuje snížený pult, který nahrazuje jídelní stůl umístěný ve výšce 75 cm, takže se k němu mohly použít klasické, nikoliv barové židle.
Jak to vypadá v obýváku? „Kvůli optickému rozšíření subtilní nábytkové sestavy, aby nepůsobila neúměrně s ohledem na prostornou kuchyňskou linku, jsme pod televizor použili podstavec. Tuto část dále vizuálně i reálně člení závěsné skříňky ve dvou barvách, bílou doplňuje červená,“ vysvětluje designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Nepřehlédnutelné je centrální osvětlení v podobě lustru o průměru asi 60 cm, který tvoří LEDkové kruhy, jež lze zavěsit našikmo nebo rovně. Ostatně osvětlení je v tomto bytě dominantní, i když to na první pohled nezaznamenáte. LED pásky jsou zabudované na stropě v kuchyňské části a pod horními skříňkami, v obývací rovněž pod skříňkami a nad televizí.
3. Soukromé nebe
Dvojlůžko ani vestavnou skříň netřeba dlouze popisovat, raději se i v ložnici opět zaměřme na světlo. Majitel bytu se může oprávněně chlubit, že má vlastní „nebe“. Do stropu nad postel se přišrouboval podhled, jehož hrana je odsazená do tvaru písmene L, aby vizuálně působil lehčím dojmem. Do něj se zabudovala řada světlovodivých prutů. „Optická vlákna pulzují a věrně napodobují hvězdy na nebi. Navíc u nich lze měnit barvu a intenzitu stejně jako u LEDek. Doplňují je bodovky směřované ke skříni a obvodový LED pásek,“ podotýká designérka. Veškeré osvětlení v bytě se dá ovládat přes tablet. Další výklenek se využil pro horní skříňky a pracovní kout.
4. Červená jako akcent
V bytě je nábytek na míru vyrobený z kombinace lamina a lesklého laminátu. Což platí i pro koupelnové skříňky. „Nábytek na nožičkách jsme zvolili z praktického důvodu; nemohli jsme vrtat do zdi za umyvadlem a dát přednost závěsné variantě. Rozmístění vany se zástěnou, umyvadla a WC mísy stejně jako obklady a dlažba už byly dané,“ říká designérka.
Celým prostorem se jako jedna niť vine červená barva. Na detailech nábytku, v podobě dekoru na koberci, na sedačkových polštářcích, květináčích a v koupelně alespoň na ručnících. A to v takové míře, že bydlení v neutrálních barvách příjemně osvěžuje.
Která barva u vás doma převažuje?