Článek
Navrhnout interiér nového rodinného domu, jehož autorem je jiný architekt, bylo pro Jana Vojtíška a Jakuba Staníka z architektonického studia AEIOU poměrně netypické zadání. „Vždy navrhujeme bydlení od začátku do konce včetně interiérů a při plánování dispozice nosíme v hlavách i řešení materiálů. Tyto části lze velmi obtížně řešit odděleně, aby nevznikl patvar, vše jde ruku v ruce. Největší obavu jsme měli z toho, aby naše vnímání interiéru nebylo v kolizi s návrhem domu,“ vysvětluje Jan Vojtíšek.
Koncepční uvažování
K návrhu se architekti dostali až ve fázi, kdy byly zahájeny stavební práce na domě. Investoři si je našli přes internet, zaujala je nejen jejich konkrétní nabídka, ale i předchozí práce a osobní reference.
„Bylo vidět, že nad projektem uvažují koncepčně, nikoli pouze jako o návrzích jednotlivých místností. Také respektovali naše představy a preference a snažili se je zapracovat,“ říká majitelka, paní Petra, a architekt Jan Vojtíšek doplňuje, že s klienty od začátku jeli na podobné vlně, což byla velká výhoda celé akce.
Tři patra, tři funkční celky
Třípodlažní dům zaujímá na pozemku „pouhých“ 96 m², jeho užitná plocha je ale celých 200 metrů. První podlaží zahrnuje vstupní část se šatnou, halu s prádelnou a toaletou a v rámci interiéru velmi důležitou společenskou místnost s výrazně tónovaným nábytkem a přístupem do zahrady. Druhé podlaží tvoří obývací pokoj propojený s kuchyní a jídelnou, na kterou navazuje chodba se vstupy do spíže, na toaletu a do pracovny, třetí podlaží je pak soukromou zónou se dvěma dětskými pokoji, ložnicí a dvěma koupelnami.
Interiér, který umí stárnout
Představou majitelů byl dům v přírodním stylu, na kterém bude vidět zub času. „Nehledali jsme sterilní prostředí, ale naopak bydlení ve spojení s materiály, které rychle přirozeně zastarají a i s patinou dokážou být krásné,“ říká k tomu majitelka. Preferovali především světlé odstíny a kladli důraz na bezúdržbovost a vzdušnost. Konkrétní materiály, barevnosti a kompozice rozmístění však nechali plně v rukou architektů.
Hlavním motivem, který se opakuje ve všech nadzemních podlažích, je tedy použití dřeva na nábytku (kombinace dýh světlého a jádrového jasanu) a opakující se niky různých barevných odstínů.
„Architekti nás nikdy do ničeho nenutili, ale dokázali se prosadit ve chvíli, kdy naše návrhy nebyly úplně ‚rozumné‘. Občas jsme se tak nechali k něčemu přemluvit, nicméně s odstupem času vidíme, že to bylo správné rozhodnutí,“ popisuje spolupráci paní Petra.
Schodiště jako socha
Jednoznačně nejvýraznějším prvkem celého interiéru – a zároveň technicky nejnáročnější částí realizace – je funkčně i výrazově dominantní dřevěné schodiště, které propojuje všechna tři podlaží a svou dynamickou křivkou vytváří „sochu“ vinoucí se celým domem. Stupně jsou z jádrového a zábradlí ze světlého jasanu. „Náročná byla už samotná příprava před výrobou. Nejdříve se digitálně zaměřilo železobetonové monolitické schodiště, následně se po jednotlivých segmentech navrhlo a montovalo na místě,“ popisuje Jan Vojtíšek.
Schodiště vnímají jako jednu z nejhezčích částí domu i majitelé, nyní v létě se těší z terasy, která sice není ještě stoprocentně hotová, ale přesto poskytuje perfektní prostor pro relaxaci, stejně jako obývací pokoj, který se i přes poměrně úzkou dispozici díky použitým materiálům úžasně prosvětlil.
Vizitka studia
Brněnské studio AEIOU založili v roce 2011 Ing. arch. Jan Vojtíšek a Ing. Jakub Staník. Zabývají se návrhy rekonstrukcí a novostaveb rodinných i bytových domů, interiérů i dílčích objektů. Věří, že všechno má svá řešení a neexistuje pouze jedno, proto rádi řeší na první pohled věci neřešitelné a tímto procesem provázejí své klienty. Jejich motto zní: „Architektura, inženýrství, interiér, objekt a urbanismus spolu úzce souvisejí a navzájem se prolínají, nahlížíme na jednotlivá zadání komplexně a ve všech souvislostech.“ Autoři Ing. arch. Jan Vojtíšek a Ing. Jakub Staník, spolupráce Ing. arch. Tamara Bemerová. Více na aeiou.cz.
NAVŠTIVTE DALŠÍ ZAJÍMAVÁ OBYDLÍ