Článek
Ozvláštnit interiér se dá mnoha způsoby. Jeden z nich nabízí kombinovat nový nábytek a doplňky s těmi, které už něco pamatují. Jiné zase dojem stáří evokují svým provedením.
Co je co
„Jako starožitný nábytek a doplňky vnímáme ty, jež byly vyrobené zhruba do 2. světové války, byť se můžete setkat i názorem, že jde o věci staré 50 let a více. Zásadní je, že mají uměleckou, estetickou i finanční hodnotu," vysvětluje Simona Šustková, místopředsedkyně Asociace starožitníků a spolumajitelka Alma Antique.
„Ve starých dobách, kdy se umělecká řemesla promítala do všech lidských oborů, se nábytek vyráběl ručně a šlo o kvalitní věci. Přesto ale spousta nábytku z 19. a 20. století je spíše starobylá, mnohdy poničená a nemá extra hodnotu. Ani uměleckou, ani historickou, ba ani finanční,“ poznamenává Simona Šustková.
Které starožitnosti jsou v oblibě
V 90. letech minulého století byla velmi populární secese. „Přibližně posledních deset let se těší oblibě art deco, kubismus a funkcionalismus. Zřejmě se mladším lidem lépe hodí i do moderního interiéru. Jeho provedení je střízlivější a jednodušší,“ říká Simona Šustková. A dodává, že starožitný nábytek může být dnes stejně drahý jako nábytek nový.
„Výhoda starožitnosti je v tom, že je ekologicky vyrobená, bez chemie a různých pojidel, po přestěhování se nerozpadne, když do ní trochu strčíte. A navíc má svou cenu, dá se dobře znovu prodat,“ podotýká starožitnice.
Repliky a inspirace
Jako replika se vnímá věc, které přesně napodobuje originální kus, třeba barokní sekretář. „Replikami jsou také kusy vyrobené podle původních návrhů světových designérů, kteří navrhovali nábytek či doplňky zejména ve 20. a 30. letech 20. století. Ovšem zařadit sem můžeme i modernější kusy třeba ze 60. let,“ uvádí designérka Eva Stalder.
Stylové inspirace sice také vycházejí z něčeho původního, například provensálského nebo koloniálního stylu, švédských či třeba čínských tradic a podobně, nejde však o stoprocentně věrnou nápodobu originálů.
Staré s novým
Ani v moderně zařízeném interiéru se netřeba bát starožitností (případně replik či stylových kusů). Vlastně platí opak – právě staré věci s duší dodají vašemu domovu jedinečnou atmosféru.
„Například starožitný, kvalitně povlečený ušák vynikne u moderní kožené sedačky, biedermeierovská pohovka potažená do vhodných barev se stane perlou vedle pohodlné bílé sedací soupravy. Je však třeba vybírat s citem, protože moderní interiéry si potrpí na vzdušnost,“ říká Simona Šustková.
Jeden, dva, či více kusů?
Neexistuje jediné správné řešení. Kdo má opravdu rád starožitnosti, může se jimi doslova obklopit. A kdo naopak dává přednost soudobému interiéru a hledá pověstnou „třešničku na dortu“, zvolí jeden kus jako solitér.
„Já osobně bych doporučovala pořídit si do jedné místnosti dva, nebo ještě lépe tři starožitné nebo stylové kusy. Pak bude zřejmé, že jde o záměr, nikoli omyl. Například k jednoduchým liniím nábytku do ložnice ve světlých barvách můžete přidat dřevěnou komodu, zrcadlo a třeba košík nebo sošku – samozřejmě v jednom stylu,“ nabízí tip Eva Stalder.
Variant se tedy nabízí mnoho, a kterou zvolíte, je skutečně jen a jen na vás.
Dokážete si u sebe doma představit krásný starožitný kousek? Nebo ho už snad máte?