Článek
Ratan – pružný, odolný a krásný materiál, který se získává z lián palmy rostoucí většinou v tropických pralesích Indonésie a Filipín, prakticky nikdy nevyšel u nábytku z obliby. I dnes nabízejí výrobci klasická křesílka z ohýbaných proutků, moderní vyplétané židle, či dokonce stolky a komody z přírodních materiálů.
Ideální na zahradu
Nábytek je lehounký, snadno se přenáší a odolá dešti i slunečním paprskům, je proto ideální k použití na zahradních terasách. Pro umístění v exteriéru se nejčastěji využívá přírodní neloupaný ratan s tenkou slupkou, který je odolnější než ratan upravený, loupaný, téměř výhradně využívaný v interiéru.
V obýváku i v koupelně
I když je ratanový nábytek většinou spojován s venkovní terasou nebo zimní zahradou, můžete ho najít i v interiéru. Křesílka z něj upletená jsou subtilní, a budou tedy dobře vypadat i v malém panelákovém obýváku. Z ratanu se vyrábí třeba i jídelní židle nebo menší komody.
Díky vysoké odolnosti vůči vzdušné vlhkosti se ratanové stoličky a menší křesla používají i do koupelny nebo wellness, kde jsou vítanější než na dotek mnohem méně příjemný nábytek plastový. Pro svůj krásný vzhled se vyjímají i vedle luxusních bublinkových van a bazénů. Podívejte se zde.
Velice oblíbený je ratan také pro výrobu doplňků, například stínidel lustrů a lampiček. Hodí se i na stylové obaly květináčů nebo dekorativní koše.
Krásné a české proutí
Materiál, se kterým ratan bývá občas zaměňován, je běžné vrbové proutí. Také ono se používá k výrobě jednoduchých křesel a stolků, častěji ale drobných doplňků, jako jsou věšáky, poličky, rámy zrcadel, košíky a ošatky. Proutí je sice cenově dostupnější a vzhledově srovnatelné, má ale mnohem menší trvanlivost – rychleji zkřehne a i přes veškerou péči se začne lámat a štípat.
Další exotické materiály
Pro výrobu větších kusů nábytku se spíš než ratan používá bambus. Jedná se o krásný a velmi pevný materiál, který není ohebný, nebo je pružný jen velmi málo. Vyrábějí se z něj například ložnice včetně postelí, rohože i podlahy. Také bambus odolává vlhkosti i slunci.
Pro výplety především jídelních židlí jsou vhodné i provazy zhotovené z kořenů vodního hyacintu. Vplétají se nejčastěji do ratanové konstrukce, které přidávají na pružnosti a odolnosti.
Posledním takto používaným materiálem je banánové listí. Z něj se stáčí dlouhé provazce, ze kterých se splétají plochy pohodlných sedacích souprav a židlí. Banán poznáte podle žíhané barvy v odstínech od světle béžové po kávovou.
Nábytek z umělého ratanu
Kvalitní umělý ratan je mnohem odolnější materiál než ratan přírodní. Jde o speciálně vytvořené vlákno z odolného polyetylenu ve vzhledu přírodního ratanu. Existuje v mnoha barvách většinou imitujících přírodní vzory. „U některých typů ani nepoznáte, jestli se jedná o přírodní, nebo umělý ratan," upozorňuje Martina Léblová, specialista společnosti Terassa Life.
Nábytek můžete bez rizika umístit na terasu a po celou sezonu nebude potřebovat péči. Je netečný vůči vodě i slunečním paprskům a hliníková konstrukce vydrží při běžném užívání po celou dobu životnosti.
Lehký nábytek z ratanu nebo jiných přírodnin se hodí nejen na terasu, ale i na obytný balkon. Podívejte se zde, jaký jiný nábytek do tohoto stísněného prostoru můžete dát.
Máte doma ratanový nábytek? A jak jste s ním spokojeni?