Článek
Mít byt s balkonem, nebo dokonce teráskou, je výhra. Proto by byla velká škoda, kdybyste toho nevyužili a neudělali si z nich prostor, kde můžete trávit za hezkého počasí večer nebo se realizovat i jako „truhlíkový“ zahradník. K tomu všemu vám dopomůže vhodné vybavení tohoto, většinou nepříliš velkého, prostoru. Ale i s pár metry se dá kouzlit, když si zařízení vyberete správně. A s tím bychom vám rádi pomohli.
JAK NA ZELENOU OÁZU?
Jaký nábytek na balkon?
Většina balkonů je jen úzká „nudle“. Můžete se jej rozhodnout zasklít, a mít tak i zimní zahradu. Pokud jej chcete ale nechat otevřený, bude vaší první starostí zabránit jeho znečišťování holuby. Potom už lze víceméně bez problémů sehnat nábytek, který se do něj krásně vejde a bude i pohodlný. Kromě toho, kolik místa zabere, si vybavení zvolte i podle materiálu. Nábytek by měl být odolný vůči povětrnostním podmínkám a snadno udržovatelný. „Trendem posledních let je umělý ratan, který je odolný proti špatnému počasí i UV a otřete ho jen vlhkým hadříkem. Často se kombinuje s hliníkem, který se hodí pro celoroční užívání, navíc je lehký,“ říká Andrea Štěpánová, ze společnosti Asko – Nábytek. Velmi oblíbené je i dřevo, které má ochranu proti povětrnostním vlivům, ale vždy se zajímejte o to, jak ho máte zazimovat a ošetřovat.
„Na balkoně by nikdy neměl chybět stůl a něco k sezení. Ať už to bude malý konferenční stolek, ratanová souprava nebo stůl dřevěný, rozkládací. Perfektně se hodí taburet, který můžete použít nejen k sezení, ale i jako odkládací stolek. A co činí každý balkon útulným? Krásný venkovní koberec! Nezapomínejte ani na polštáře, plédy a ostatní teplé textilie, které oceníte za chladných večerů,” doplňuje Delia Fischer, zakladatelka a hlavní kreativní ředitelka firmy Westwing.
Nepodceňte ani různé vodní prvky, které zpříjemní pobyt v suchém horkém počasí.
Nezapomeňte na dekorace!
I když šetříte každý centimetr, na nějakou tu drobnost se místo vždycky najde! Bez pár kytek a nějaké drobnosti pro potěchu oka by to prostě nešlo!
Grilování na balkoně?
Je dobrý nápad si na balkon pořídit i gril a v létě si občas připravit venku něco dobrého? Pak byste si měli dopředu zjistit, jak na tento nápad pohlížejí místní vyhlášky nebo stanovy vašeho domu. Občanský zákoník ho nezakazuje, ale nesmíte sousedy nad únosnou mez obtěžovat kouřem ani zápachem. Požárním rizikem je možnost vysypání žhavých uhlíků nebo skladování plynové bomby na přímém slunci.
Pokud na balkonovém grilování trváte, je vždy lepší se dopředu domluvit se sousedy nebo udělat společnou grilovací akci, a zamezit tak stížnostem. A zásadní je i dobrý výběr grilu – měl by být od výrobce určen právě pro grilování na balkoně. „Preferoval bych elektrický gril, ideálně s možností ovládání teploty a dostatečným výkonem – a vyberte model s kvalitním odstíněním, tedy uvnitř žhavý, ale zvenku chladný – o takový se nepopálíte,“ radí Václav Modelský, ředitel Weber-Stephen CZ spol. s r.o.
Dostali jste u posledního odstavce chuť na něco grilovaného? Třeba si to přichystáte ještě lépe po přečtení článku Milovníci grilování, pozor! Tyhle tipy jsou přesně pro vás!