Článek
Obáváte se, že letos vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci nebudete moct vyrazit na dovolenou a léto strávíte na zahradě? Zpříjemněte si ho venkovní vířivkou. Jak vybrat takovou, která bude vyhovovat právě vám?
Jak vybrat venkovní vířivku
Než si vířivku objednáte, stanovte si priority. Kromě finančních možností promyslete, kam ji chcete umístit, jestli ji chcete využívat i v zimě a zda hodláte její stanoviště občas měnit, kolik lidí ji bude využívat a jestli toužíte pouze po relaxu, nebo chcete, aby měla vířivka i regenerační účinky na pohybový aparát a slibujete si od ní příjemnou masáž.
1. Vhodné místo pro vířivku
Můžete zvolit pevné, rovné podloží nebo zapustit vířivku do země. Provoz není úplně tichý, proto není vhodné ji mít hned u domu. Na druhou stranu byste ji neměli mít na druhém konci zahrady, protože po koupání (zvláště v chladném počasí) byste to měli daleko do tepla. Je tedy potřeba zvolit vhodný kompromis. A také je nutné zajistit přívod vody a elektřiny, takže na vybrané místo musí dosáhnout zahradní hadice i elektrický kabel.
2. Pevnou, nebo nafukovací?
Výhodou pevné vířivky je především to, že má odolnou akrylátovou vanu, zatímco nafukovací modely jsou lehčí, vyrobené z třívrstvého PVC. Snadněji se s nimi manipuluje a podle potřeby je lze přemístit, například na zimu do interiéru. Od použitého materiálu se odvíjí cena a životnost. Nafukovací vířivky bývají levnější než akrylátové a vydrží kratší dobu.
3. Velikost: ani malou, ani velkou
Když si koupíte moc velkou vířivku, kterou budete využívat třeba jen ve dvou, tak se vám tento luxus zbytečně prodraží nejen kvůli nákupní ceně, ale i během provozu. Pokud naopak sáhnete po třímístné vířivce, přestože míváte často hosty, budete otrávení, že si nemůžete užívat bublinky všichni společně.
Zlatou střední cestou jsou modely určené pro čtyři až pět osob. Mají objem vody kolem 800 litrů a rozměry zhruba 180 × 180 × 70 cm (š × d × h). Jestliže se rozhodnete pro kruhový tvar, průměr by měl být alespoň 180 centimetrů. Menší vířivky zaberou méně místa (150 × 80 × 70 cm nebo průměr 150 cm), mají menší objem (asi 600 litrů) a pohodlí si v nich udělají maximálně dvě osoby. Jestli máte velkou rodinu nebo jste hodně společenští, vyplatí se investice do velké vířivky pro šest a více osob, která má rozměry přibližně 200 × 200 × 70 cm a objem asi 1 200 l.
5 nejoblíbenějších zahradních stylů: Najdete v nich ten svůj?
4. Počet a rozmístění trysek
Vířivka je atraktivní hlavně kvůli tomu, že obsahuje masážní trysky. Jejich počet může být často zavádějící, důležitější je rozmístění. Orientujte se proto podle toho, zda chcete ve vířivce spíše sedět, nebo ležet. Nejvíce trysek bývá většinou v oblasti zad a nohou. A protože trysky mohou být přímé masážní, rotační masážní, smíšené masážní a vzduchové a každá má své pozitivum, je ideální, když si vyberete vířivku, v níž jsou zastoupeny všechny typy.
5. S ohřevem vody? Rozhodně!
Pro pohodlí a relaxaci je důležitá příjemná teplota vody, proto upřednostněte model s ohřevem. Navíc si tak prodloužíte sezonu, nebo vířivku dokonce využijete i v zimě. Platí, že čím větší je výkon ohřevu (udává se ve wattech), tím rychleji se voda ohřeje. Takže abyste nečekali na koupel nekonečně dlouho, raději investujte do výkonnějšího systému.
6. Kvalitní filtrace je důležitá
Podobně jako v bazénu je potřeba i ve vířivce udržovat vodu čistou a bez mikrobů. Toho docílíte pomocí kartušové nebo pískové filtrace. První tvoří čerpadlo a kartušová vložka. Je sice levnější, ale musíte ji poměrně často čistit a vyměňovat vložku. Písková filtrace je sice dražší, zato má větší výkon a písek stačí vyměnit po dvou až třech letech.
7. Příslušenství
Vířivky jsou nabízeny s velmi pestrým příslušenstvím. Zmíníme tady to nejdůležitější. Termokryt se dává na vířivku, udržuje vodu déle teplou, chrání ji před nečistotami a šetří tak vaši peněženku. Termopodložka se dává pod vířivku a izoluje ji před chladem od země. Užitečným doplňkem jsou schůdky, které usnadní vstup do vody.