Článek
Osvěžení zvadlé zeleniny
I té nejlepší hospodyni se občas stane, že nemůže včas připravit zeleninu a že tato někdy povadne. Jde zejména o zeleninu listnatou: špenát, salát hlávkový a řeřichový, zelenina do polévky atd. Jak ji osvěžíme? Před upotřebením ponořme ji na čtvrt hodiny do teplé vody a hned nato do čerstvé studené vody tak, aby byla celá pokrytá. Zelenina bude od čerstvé k nerozeznání.
Prkénko, vidličky a kartáč
Mastné prkénko se potře vlhkou hlínou a nechá několik hodin vysát mastnotu a pak vydrhne pískem a mýdlem. Lahve vyčistíme syrovými brambory. Rozkrájíme je na malé kousky, dáme do lahve, též trochu vody a důkladně protřepáme. Nože a vidličky natřeme citronovou šťávou a důkladně třeme. Také syrovým bramborem do cihlové moučky namočeným se dobře čistí. Kartáč na vlasy ponoříme štětinami do sodové vody, omyjeme vlažnou vodou a osušíme v pilinách.
Čištění připálených nádob
Odstraňování škraloupů a usedlin z mís, rendlíků a hrnců se dělává nožem. Tím však trpí vzhled nádoby. Proto je lepší do nádob nalít teplou vodu se sodou a nechat povařit. Tím se odloupnou trosky jídel samy. Velice dobrým prostředkem je také vystavení nádob slunečním paprskům.
Ovocné skvrny z prádla
Kousek síry se dá na lopatku řeřavého uhlí a nad jejím dýmem se drží látka tak, aby jí dým pronikal.
Čisté sklenice
Vaječné skořápky nadrobno rozkrájené jsou dobrým čisticím prostředkem na znečištěné lahve a sklenice. Smísí se s trochou vody a sklo je potom čisté zase „jako sklo“.
Zlaté řetízky
Vložíme je do mýdlové vody, důkladně protřepeme a vyleštíme kůží nebo flanelem.
Plíseň vlhkých zdí
Čistí se roztokem kyseliny salicylové v lihu, houbou do roztoku namočenou se místa plesnivá natírají.
Milé čtenářky, máte nějaký osvědčený tip, jak udržet domácnost čistou? Poraďme si na adrese info@prozeny.cz.