Článek
Současný trh nabízí různé variace a kombinace materiálů, takže je skutečně z čeho vybírat. Podle čeho se ale řídit? Zjistili jsme pro vás, jaké dva parametry jsou při výběru nejdůležitější, jak často je prát a čemu se vyhnout, aby si svou kvalitu a vlastnosti zachovaly co nejdéle.
Na etiketě hledejte gramáž
Při výběru ručníků a osušek se řiďte jejich gramáží a materiálem. První z údajů se uvádí v gramech na metr čtvereční. Vyšší gramáž znamená, že ručníky déle vydrží, jsou odolnější vůči poškození a lépe sají. Kusy s lehčí gramáží jsou naopak méně kvalitní, velmi rychle se seperou a po pár použitích jsou zralé akorát tak na vyhození. Ideální gramáž se pohybuje od 450 g/m2 výš.
Z bavlny je nejlepší volbou egyptská
Největší popularitě se těší bavlněné ručníky. Vybírejte produkty vyrobené z čisté a kvalitní bavlněné příze. To splňují ručníky z egyptské bavlny, která má dlouhou životnost, je velmi příjemná na dotek a výborně saje.
Jediným problémem bavlněných ručníků je, že hůř usychají, hlavně pak v malých koupelnách s vyšší vlhkostí. Ručníky zde nasávají a zadržují pachy a snadno se na nich množí bakterie a plísně. Pokud se s podobnými problémy potýkáte i vy, zvolte raději ručníky z bavlny s příměsí bambusového vlákna.
Bambus je vhodný i pro alergiky
Bambusová vlákna jsou až 4x savější než bavlna a bez problémů zvládají i vlhčí prostředí a koupelny bez přirozeného odvětrávání. Mají antibakteriální a antiseptické vlastnosti a vyšší odolnost vůči plísním. Díky tomu jsou velmi vhodné pro osoby s citlivější pokožkou i pro alergiky.
Kombinace bambusu a bavlny se prodává v různých poměrech, obecně se za vhodnou volbu považuje ručník s alespoň 40% podílem bambusových vláken.
Základem je správné praní
Nové ručníky zpravidla špatně sají. Může za to především povrchová úprava z výroby, která zajišťuje, aby si i při dlouhém skladování udržely svou měkkost a sytou barvu. Proto je dobré je před prvním použitím několikrát, alespoň dvakrát, vyprat. Někdy ale začnou ručníky skutečně sát klidně až po pátém vyprání.
Praní, to první i všechna následující, má svá pravidla. V první řadě nechte ručníkům v pračce trochu prostoru a nikdy ji neplňte až k prasknutí. Ručníky se díky tomu lépe properou a jednodušeji se z nich odstraní všechny nečistoty.
Prášek, nebo gel?
Raději než po pracím prášku sáhněte po gelu, který tolik neulpívá na vláknech a prostředku dávkujte méně. Čím více ho totiž bude, tím snáze na ručníku zůstanou jeho zbytky. Ty následně způsobují tvrdnutí a hrubost vláken.
Aviváži se navzdory všem reklamám vyhněte úplně - vlákna poměrně snadno slepuje k sobě. Pokud se ji přece jen rozhodnete použít, dejte jí opravdové minimum.
JAK ZAŘÍDIT KOUPELNU
Pozor na vysoké teploty
Savost a tvrdnutí vláken ručníků ovlivňují i vyšší teploty. Při praní se vždy řiďte doporučenou teplotou (obecně se doporučuje 40–60 °C), která je uvedená na etiketě ručníku. Vyvarujte se jejich žehlení, a pokud je to ve vašich podmínkách možné, tak i sušení na radiátorech nebo topných žebřících. Ideální pro ručníky je, pokud postupně schnou na vzduchu.
Ručníky měňte co nejčastěji
Kromě správného praní je třeba myslet na jejich vhodnou frekvenci. V koupelně, a tedy i na ručnících, se velmi dobře daří bakteriím, houbám a plísním. Pokud je nebudete dostatečně často měnit, mohou u vás způsobit alergické reakce, lupy a další kožní onemocnění.
Osušky perte minimálně jednou týdně. Ručníky, které používáte častěji a na citlivá místa či obličej, měňte každé dva až tři dny.
Měníte a perete své ručníky dostatečně často? Z ručníků si můžete udělat i vtipná zvířátka.