Článek
Špatně léčený akutní zánět dutin může přejít v chronický. Stává se, že ani antibiotika nezabírají. V takové situaci nám může přinést úlevu samoléčba. Není to „babský“ recept, nýbrž postup, schválený týmem lékařů Institutu celostní medicíny v Praze. Neodstraní jen bolest, ale i její příčinu - zánět.
Samoléčba zánětu dutin má tři fáze:
1. Výplach nosu 2. Zázvorový a bramborový obklad 3. Cucání česneku
Výplach nosu
Několik tisíciletí stará účinná metoda: Do dlaně vezmeme převařenou vodu se solí. Tekutina by měla být slaná asi jako slzy a teplá jako lidské tělo. Nasajeme ji nosními dírkami a „vyfrkáme“ ven. Opakujeme denně.
Obklady
Vhodné zejména pro chronické stavy. U akutních stavů raději postupujeme opatrně, tak, aby doba působení byla kratší. Zázvor přikládáme pouze na 10 minut, bramborový zábal na jednu hodinu.
Po aplikaci zázvoru má ihned následovat bramborový obklad. Brambor jemně nastrouháme, přidáme špetku mletého zázvoru a rozdrcený list hlávkového zelí. Promícháme a zahustíme moukou. Směs klademe na bolestivé místa asi v 1 cm silné vrstvě. Přikryjeme bavlněnou látkou a schováme pod deku. Nikdy nepoužíváme igelit nebo jinou umělou látku.
Zde nejde o princip zapaření! Necháme působit nejméně hodinu, u chronických stavů raději dvě až tři.
Cucání česneku
Na akutní zánět dutin, zejména v počátcích, má výrazný účinek cucání česneku, o němž je známo, že je nejsilnější přírodní antibiotikum. Vezmeme česnekový stroužek, očistíme ho tak, abychom nepoškodili dužinu. Vložíme do úst a cucáme. Nekoušeme. Čím déle, tím lépe. Česnek dokonale vydezinfikuje ústní dutinu.
Víme, polknout prášek je jistě jednodušší. Pokud se nám ale podaří zvítězit nad bolestí a zánětem tradičním způsobem, bude to vítězství trvalejší a pro organismus podstatně šetrnější.