Článek
Že není alkohol zrovna tou nejlepší cestou ke štíhlé linii, víme teoreticky všichni. V létě se ale odolává pokušení hůř. Častěji jsme při různých sešlostech pod širým nebem, během grilování s přáteli nebo na dovolené lákáni se slovy:„ Z jedné skleničky neztloustneš.“ Ani odborníci nejsou proti občasnému „porušení“ dietních pravidel. Otázka proto nezněla, jak vůbec nepít. Ale když už, jestli raději víno, nebo pivo a v jaké míře.
Víno jako doplněk k lehké večeři
„Já osobně preferuji jako lepší volbu suché víno či vinný střik. Pokud ovšem pracujete fyzicky, zvládnete bez větších problémů i pivo. Ne nadarmo se říká, že je pivo nejlepší ionťák, i když více to platí pro jeho nealkoholickou verzi.“ Těmito slovy začíná prezentovat svůj názor Zuzana Komůrková, lektorka vaření a autorka kuchařky Výživou ke změně. „Pokud si už chcete dát drink, doporučuji jej jako dokonalý doplněk k výborné, lehoučké letní večeři. K rybce či salátu se hodí víno nebo střik. K české kuchyni zase spíše pivo, které pomůže s trávením tučnějšího jídla. Dejte si pozor především na všelijaké koktejly a tvrdý alkohol, ve kterých pro své tělo nenajdete pozitivního nic,“ uzavírá své povídání.
Záleží na pitném režimu
Pokud podle Zuzany Komůrkové dodržujete přes den pitný režim dostatečným množstvím neslazené vody, určitě vás jeden drink po práci nezabije.„ Ale pamatujte, že jde vždy o jistý kalorický příjem obsahující větší či menší procento sacharidů,“ upozorňuje. Alkohol je dle jejích slov pro tělo zátěží vždy. Můžete se jen trochu uklidňovat tím, že víno obsahuje antioxidanty, flavonoidy a kdovíco ještě. Prospěšné látky najdete určitě i v pivu, třeba vitaminy skupiny B. Ale i tak odbornice doporučuje jen velmi střídmé pití a rozhodně ne denně.
Alkohol narušuje regeneraci
Pavel Dvořáček, osobní fitness trenér, znovu připomíná, že zakazovat cokoli při dietě není dobrou cestou. Razí názor, že zdravá dieta by měla být součástí životního stylu. Občasná sklenička alkoholu rozhodně neuškodí. Sám za sebe preferuje z pohledu sportovce pivo. „Kaloricky je totiž víno bohatší než pivo. 100 ml obsahuje 70 kcal, zatímco pivo kolem 50 kcal,“ vysvětluje Pavel Dvořáček svůj postoj s následujícím dovětkem. „Pokud bychom řešili vliv na zdraví, je důležité vzít v potaz to, že alkohol, ať už jakýkoli, narušuje regeneraci po tréninku. Tělo se při jeho konzumaci přestává věnovat svalové regeneraci, místo toho se zbavuje toxických látek, které vznikají odbouráváním alkoholu v játrech.“
Osobně Pavel Dvořáček považuje za lepší pivo i proto, že obsahuje vedle sacharidů cenné vitaminy skupiny B. Pivovarské kvasnice se navíc podílejí na lepším trávení. „Víno však úplně neodsuzuji. Je bohatým zdrojem antioxidantů a má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém,“ potěší trenér na závěr milovníky vína.
Záleží na množství
Poslední z trojice oslovených odborníků je Monika Bartolomějová, nutriční poradkyně Světa zdraví. „Při hodnocení, který nápoj si během diety vybrat, je třeba zohlednit více parametrů. Jedním z nich je energetická hodnota a množství jednoduchých cukrů. Dalším pohledem může být obsah zdraví prospěšných látek, ale i zdraví neprospěšných, tedy alkoholu.“
Odbornicí zmiňované parametry se liší podle typu vína nebo piva. „Všeobecně lze říci, že pivo je o něco málo kaloricky chudší, pokud srovnáváme 10° světlé pivo a bílé suché víno. Ale ani to nehovoří pro jasnou volbu piva. Toho totiž obvykle vypije konzument větší množství, než kdyby volil víno. Vždy jde především o množství. Pokud vypijete dvě velká piva nebo dvě skleničky vína, může být energetický rozdíl i 560 kJ. Což odpovídá energii v jednom bílém rohlíku.“
Pivo na rozdíl od vína velmi rychle zvedá hladinu krevního cukru. Tím neúměrně stimuluje slinivku k uvolňování inzulinu, což je pro tělo nežádoucí. Osobně tedy, pokud už musíte alkohol pít, doporučuje Monika Bartolomějová víno. V dávce maximálně do 2 dcl za den.
Jaký drink si v létě dáváte nejraději? Máme pro vás i recepty na skvělé drinky