Článek
K nejčastějším mýtům patří ten, že dřevostavba dlouho nevydrží. „Pokud je dřevostavba dobře navržená a postavená, tak vám při přiměřené údržbě, která není nikterak náročnější než u zděných staveb, bude sloužit dlouhá desetiletí nebo staletí," říká Ing. arch. Pavel Horák ze společnosti Prodesi.
Nízká požární odolnost
Špatná odolnost proti ohni je nejčastější a nejméně pravdivý mýtus o stavbách a konstrukcích ze dřeva. Ty musí splňovat přísné požární předpisy a ve škále odolnosti proti požáru si dřevo nestojí špatně. Jako příklad slouží ocel, která je obtížně zapalitelná, ale při určité teplotě naprosto kolabuje. Dřevo při stejné teplotě stále plní svojí funkci. Moderní technologie (jako je například křížem lepené dřevo) má samo od sebe vysokou požární odolnost.
Dřevo napadají škůdci
Moderní dřevostavby (kromě klasických roubenek) tvoří sendvičové panely, kde jsou materiály na bázi dřeva ošetřeny proti škůdcům z výroby a zpravidla je dále chrání obklady, například ze sádrokartonových desek, izolační kontaktní fasáda a podobně. „Tyto materiály jsou schopny do značné míry zabránit napadení dřevěných materiálů biotickými škůdci,“ vysvětluje Ing. Ivana Skotnicová z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.
„Pokud eliminujete čtyři podmínky pro rozvoj škůdců, což je především vhodná vlhkost dřeva – alespoň 18 procent, teplota – více než 3 ºC, optimálně mezi 30 ºC a 40 ºC, kyslík a výživný substrát – s pH >2,5, kterým ovšem dřevo bezesporu je, výrazně snížíte riziko napadení dřevostavby,“ dodává Ivana Skotnicová. Někdy stačí správně větrat, postarat se, aby nezatékalo do střechy, a snížit tak srážkovou vlhkost k úrovni 12 procent.
Špatně se udržuje a teplotní výkyvy dřevo poškodí
Podobně jako domy z jiných materiálů vyžadují dřevostavby pravidelnou prohlídku a údržbu. Minimálně každé 3 roky až 5 let obnovíte nátěry, zatmelíte případné trhliny, zkontrolujete střešní krytinu a každou sezonu vyčistíte střešní žlaby a svody.
„Dlouhodobé působení slunečního záření, tepla, mrazu, vlhkosti prachu a imisí, odborně nazývané atmosférická koroze, způsobují erozi povrchu dřeva a materiálů na bázi dřeva,“ říká Ph.D. a doc. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D. z výše jmenované vysoké školy. Bez pravidelné údržby by docházelo ke změnám zbarvení a posléze k postupnému úbytku materiálu. „Co se přirozených teplotních výkyvů týká, nemají na nosnost a životnost dřevostaveb podstatný vliv," dodává Antonín Lokaj.
Pomůže i Fórum expertů
„Fórum expertů řeší konkrétní konstrukční detaily za účasti specialistů z oboru, stavebníků i architektů,“ vysvětluje Iva Černá z Centra pasivního domu a dodává: „Oganizátoři umožňují přihlášeným dopředu poslat návrhy projektů, nad nimiž se budou experti zamýšlet.“
Na dřevostavby se podívejte třeba zde Bydlení snů: Objevili jsme nádherné patrové dřevostavby a Dřevostavby: Bydlet můžete už po pár měsících!.
Také vás mýty o dřevostavbách odrazují od jejich pořízení?