Článek
Statistika výskytu rakoviny kůže i zkušenosti těch, kteří si museli léčit bolestivé spáleniny, svědčí o tom, že při pobytu na sluníčku děláte stále dost chyb. Upozorníme vás na některé z nich.
Nejčastější chyby při opalování
„Musíme přiznat, že si už lidé víc hledí ochrany proti slunci. Tedy – platí to spíš pro ženy. Muži používají ochranné opalovací přípravky zřídka. Všichni ale podceňují ochranu v případě běžných aktivit na slunci – při sportu, procházkách nebo práci na zahradě. Nepřizpůsobují také výši faktoru délce pobytu na slunci,“ vypočítává nejčastější prohřešky MUDr. Ivana Krajsová, primářka kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. My k nim můžeme přidat i další.
1. Loňský krém je ještě dobrý. Prošlé přípravky vás už proti slunci dostatečně neochrání, a navíc můžete mít alergickou reakci. Takže si buď kupte každý rok nové, nebo pečlivě sledujte dobu trvanlivosti.
„Minimální trvanlivost neotevřených výrobků je 30 měsíců. Po otevření hledejte na etiketě piktogram otevřené nádobky a písmeno M s číslem. Například M12 znamená, spotřebujte do 12 měsíců,“ říká dr. Katja Warnke z oddělení výzkumu a vývoje sluneční kosmetiky Nivea a přidává doporučení: „Na slunci schovejte opalovací výrobky pod deku či do tašky, i když ty kvalitní jsou teplotně stabilní a vyšší teplotě odolné.“
2. Malá vrstva ochrany stačí. „Pro optimální ochranu naneste na celé tělo asi šest čajových lžiček přípravku – po jedné na každou paži a nohu, jednu na horní část těla a jednu na záda. Větší pozornost věnujte i citlivým oblastem, tedy uším, nosu, rtům, zátylku, náchylné ke spálení jsou také boky, ramena, spodní část zad, nárty a zadní strana kolen,“ varuje Katja Warnke. Pokud použijete poloviční množství přípravku, pak se z faktoru 50 stane rázem jen 30 a méně.
3. Co je opálené, to už je chráněné. Pokožka si vytvoří ztmavnutím přirozený ochranný faktor, ale ten je jen mezi 4–6. Takže je nutné ji i pak nadále chránit, jen můžete úměrně snížit číslo faktoru.
4. Pod slunečníkem a při zatažené obloze to jde i bez krému. Tenhle omyl bolestivě zaplatilo už mnoho lidí. Slunečník, voda, sklo ani mraky nezachytí UV záření zcela. Opálit se můžete i díky odrazu slunce od sněhu, betonu i písku.
5. Zarudnutí se změní v hnědou. Zarudnutím dává pokožka vědět, že je spálená. Rozhodně nezkoušejte ji další den „doopálit“. Naopak, schovejte ji pod oblečením a ošetřujte zklidňujícími přípravky. Na přímé slunce můžete až poté, co kůže vybledne a zklidní se. Pokud se místo oloupe, použijte na něj pak co nejvyšší ochranný faktor.
6. Děti je potřeba na opalování zvykat. Naopak, dětská kůže je citlivější a tenčí, má méně pigmentu. Spálením v dětství si zvyšujete riziko rakoviny kůže v dospělosti. Děti do roka by na přímé slunce neměly vůbec, malé děti s maximální ochranou „4K“ – kalhoty, klobouk, košile a krém s vysokým ochranným faktorem – podle situace, tedy 30–50. „Přípravky pro děti musí být vybaveny UVA a UVB ochranou, pro ty nejmenší pak s fyzikálními UV filtry,“ uvádí MUDr. Alena Machovcová, primářka dermatovenerologického oddělení FN Motol.
Děláte při opalování některé z těchto chyb? Napište nám!