Článek
Berte to s úsměvem, některé kompromisy na zařízení interiéru můžou být ve výsledku pozitivní. Třeba vás právě hledání „třetí cesty“ dovede k řešení, které by původně ani jednoho nenapadlo.
Různé styly
Hodně univerzální je skandinávský styl. „Ten snese jak trochu rustikálnosti, tak moderny. Lze v něm hezky kombinovat barvy a netřeba se obávat ani větších kontrastů, jako jsou ostré tóny, například žlutá a modrá se zemitými odstíny,“ uvádí designérka Michaela Szilágyiová ze společnosti Free Architects.
A když se na jednom stylu neshodnete? „Pak se dají spojit dva, v poměru 70 procent ku 30 procentům. Prakticky bude převažovat například minimalistický styl, jenž tvoří základ, a ten doplní třeba starožitnosti typu komoda, knihovna nebo lustr,“ vysvětluje designérka Jitka Kolaříková. Plus nabízí další cestu ke smíru: „hlava“ rodiny navrhne pevné části bytu (stěny, strop, podlaha, dveře, okna) a „krk“ zařízení interiéru. Nebo naopak.
Málo, nebo hodně barev?
Jste na výrazné barvy, a manžel si pak doma připadá jako na karnevalu a trpí? I tohle se dá elegantně vyladit. Velké plochy volte v neutrálních barvách (béžová, šedá, bílá nebo odstíny dřeva) a na doplňcích a drobných nábytkových kusech se můžete „vyřádit“. Na barevně nevýrazné zdi bezvadně vynikne obraz, možná i abstraktní, nebo její část polepte nápadnou tapetou. Zatímco třeba červenou stěnu by asi každý neskousl, červenou na tapetě, navíc se zajímavým vzorem, už ano.
Rozmanité kombinace
Nebojte se spojení zdánlivě nesourodých prvků. Nejen ke skleněnému stolu se hodí různorodé židle – jak plastové, tak s dřevěnou kostrou a s polstrováním nebo s kovovou základnou. V obýváku se běžně využívá kontrastu moderní sedačky s křeslem typu ušák či jiným, v odlišném designu a podobně. Docela snadno to jde také v kuchyni. V horní části linky mohou být dvířka hladká, v dolní profilovaná, v rustikálním duchu. Nebo volte něco mezi – jemné profilování spojené s leskem.
Kobercové dilema
Další oříšek je třeba rozlousknout na podlaze, když jeden partner nechce celoplošně položený koberec a druhý na něm trvá. Prima řešení nabízí tkaný vinyl, který strukturou připomíná koberec. Vzniká tkaním například skelného vlákna obaleného vrstvou PVC, podkladová vrstva je také z PVC. Výsledek, odolná a efektní krytina, se snadno udržuje, můžete ji vysávat nebo setřít namokro. Prodává se v rolích nebo v dílcích, k podkladu se lepí.
A co kusové koberce? „Ty se skvěle hodí například na podlahu, která imituje beton, ostatně toto spojení je nyní velmi oblíbené. Tím se dají skloubit soudobé a vintage prvky,“ uvádí Michaela Szilágyiová.
Dřevo (ne)musí být
Co dělat, když ON je z původní rodiny zvyklý na dřevo, ONA se však děsí náročnější údržby? Řešení nabízejí dřevodekory – imitace dřeva, které se standardně používají na nábytku, podlahách, ale také třeba na keramické dlažbě. Napodobeniny jsou mnohdy velmi věrohodné – napohled nelze rozeznat, o jaký materiál vlastně běží. Dnes se dokonce imitují i spáry nebo třeba suky dřevin. Partner by mohl být spokojený a vám odpadne starost s čištěním.
(Skoro) všechno se dá řešit
Designérka Jitka Kolaříková nabízí další tipy:
- Benátský či marocký štuk nebo také kámen, případně cihly a podobně mohou imitovat tapety. Anebo vysokotlaký laminát, který se používá jako obklad, na nábytek, na dveře… -
- Kompromis mezi záclonami a závěsy na jedné straně a žaluziemi na druhé vyřeší japonské stěny či třeba římské rolety, obojí nabízí dva v jednom (dekoraci a stínění). -
- Požadavek na velké množství rostlin, o něž se netřeba starat, splní vertikální zahrady. -
- A kde to jde, zónujte. Vy si můžete vyhradit své místo třeba v ložnici a to si zařídit podle svého a partner zase v obýváku. -
Líbí se vám naše nápady, jak vytvořit při zařizování kompromis?