Článek
Jestli se domníváte, že mouku najdete pouze v pečivu, budete asi překvapeni. Ve složení výrobků jsme hledali nejen bílou mouku jako takovou, ale i lepek, což je rostlinná bílkovina uložená především na povrchu pšeničných zrn, ale i v žitě, ječmenu a ovsu.
Proč jsme nesledovali obsah škrobu, který potravináři velmi často využívají jako zahušťovadlo, například v jogurtech, zvlášť těch light? Přítomnost škrobu, nejčastěji modifikovaného, totiž nesignalizuje přítomnost mouky. Škrob může pocházet z kukuřice, tapioky a dalších surovin. Pokud je ve výrobku škrob pšeničný, je přímo uveden ve složení.
Pokud na výrobku najdete údaj, že obsahuje modifikovaný škrob, neznamená to tedy, že obsahuje nutně i lepek. Dokonce může být bez lepku i potravina, která obsahuje pšeničný škrob. „Jde o deproteinovaný pšeničný škrob, který vyhovuje vyhlášce," uvádí Ing. Dana Gabrovská z Výzkumného ústavu potravinářského Praha.
Které potraviny jsou bez lepku?
Pokud chcete lepek vyloučit z jídelníčku jen z důvodu svého rozhodnutí, pak se nemusíte bát, když je ho stopové množství. Pokud je to ale z důvodu nemoci, pak hledejte na obalu označení, že lepek neobsahuje . Pro nemocné je totiž přítomnost lepku důležitá a je hrou o zdraví. Není proto divu, že na pravdivost takových prohlášení pamatuje i zákon. Ten výrobcům určuje, aby potraviny označovali buď jako:
Potraviny „s velmi nízkým obsahem lepku“ – nesmí obsahovat více než 100 mg lepku/kg ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli.
„Bezlepkové potraviny“ – potravina nesmí obsahovat více než 20 mg lepku/kg ve stavu, v němž je prodávána konečnému spotřebiteli. Na obalu také můžete najít symbol přeškrtnutého klasu.
Dá se prohlášením výrobců věřit? Na dodržování zákona dohlíží Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Problematice obsahu a označení složek obsahujících lepek věnujeme dlouhodobě velkou pozornost, neboť nedodržení předpisů může ohrozit či poškodit zdraví spotřebitele," uvádí Ing. Kateřina Pavelková ze SZPI.
A právě díky této kontrole za poslední dobu odhalila například Amaranth kroužky jogurtové, které byly označeny jako bezlepkové, ale obsahovaly 294 mg/kg lepku. V takovém případě je samozřejmě stahuje z obchodů a varuje spotřebitele. Víc o celiakii se dočtete v článku Bezlepkový život nemusí být nuda.
Na jaké potraviny pozor?
„Pokud se chcete vyhnout lepku, pak budete muset věnovat zvýšenou pozornost paštikám, uzeninám, kečupům, hořčicím, zmrzlinám, želé bonbonům, masovým konzervám, sójovému masu a náhražkám masa, některým mléčným výrobkům. Radím důsledně číst složení sójových a rýžových nápojů, ale i majonéz, kypřicích prášků, pudinků a různých dochucovadel,“ říká poradkyně zdravého životního stylu Jarka Kučmášová.
Například v uzeninách nahrazuje část masa právě mouka, sójové bílkoviny, škroby, kořenící směsi, a jiné přídatné látky. To samé platí u paštik a dalších výrobků z masa. Na druhé straně se objevuje stále více kečupů, marmelád a dalších výrobků, které mohou mít označení „bezlepkové".
Dobrým vodítkem pro výběr může být i Databáze bezlepkových potravin, kterou najdete na stránkách Výzkumného ústavu potravinářského průmyslu v Praze.
Hledáte na výrobcích obsah lepku, mouky? Kde jste ho našli, aniž byste to čekali? Napište nám!